Temmuz dergisi soruyor: Edebiyatın 28 Şubat'ı bitti mi?

Temmuz dergisinin Şubat 2017 tarihli 7. sayısı çıktı.

Temmuz dergisi soruyor: Edebiyatın 28 Şubat'ı bitti mi?

Temmuz dergisinin Şubat 2017 tarihli 7. sayısı çıktı. “Edebiyatın 28 Şubat’ı Bitti mi?” başlıklı sunuş yazısında, 28 Şubat zorbalığının 20. yılında edebiyatın, özellikle de müslüman edebiyatçıların tutumu sorgulanıyor. Derginin arka kapağında ise “Ne 28 Şubat’ın soğuğunda üşüdük ne de 15 Temmuz’un sıcağında kavrulduk” ifadesi yer alıyor.

Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılan derginin bu sayıdaki şairleri Mustafa Yılmaz, Ali Emre, Dilek Kartal, Mehmet Aycı, İsmail Söylemez, Sadık Koç, Ayşe Çelikkaya, Emre Miyasoğlu, Ahmet Laçin, Mehmet Gemci, Ercan Ata, Mustafa Işık, Rasim Demirtaş ve Necati Atilla Soykan. Ayrıca Fereydun-i Moşiri’nin, İsmail Söylemez tarafından çevrilen bir şiiri de yer alıyor dergi sayfalarında.

Erdoğan Aydoğan, Mehmet Kahraman, Mustafa Başpınar ve Hale Beyza bu sayıya öyküleriyle katkıda bulunan isimler.

Büşra Yurtseven, Şiir Çiziyorum köşesindeki çalışmasıyla Şubat sayısına renk katıyor.

Mustafa Uçurum, Muhammed Enes Kala, Serkan Akın ve Gökhan Ergöçün’ün denemeleriyle yer aldıkları dergide, Ertan Alp mensur-şiir özelliği taşıyan bir metinle ilk kez selamlıyor okuyucuyu. Şakir Kurtulmuş günlüklerinden bir bölümü paylaşıyor Temmuz okuyucusuyla. Erkam Kuşçu, bu sayıdaki yazısında Amerikan sinemasındaki kahraman imgesini ve ekonomik çekişmeleri irdeliyor.

Büşra Ceyran, yıllardır ilgiyle okunan “Göğü Delen Adam” kitabını değerlendiriyor Şubat’ın Temmuz’unda. Sema Tendürek, öykücü İsmail Isparta’nın “Sonrası”, Özlem Göktaş, Cemal Şakar’ın “Kara” adlı son öykü kitabına eğiliyor. Egemen Doğan ise Turgut Cansever’in “Osmanlı Şehri” kitabı üzerinden bir değerlendirme yapıyor.

İsmail Süphandağı, “Çocuk Edebiyatı Metinlerinin Nitelikleri Üzerine Kuramsal Bir Çerçeve” başlıklı yazısıyla; Secaattin Tural, “Bir Aydın Parodisi: Tutunamayanlar veya Şapka Metaforu Üzerinden Türk Aydınının Trajik – Hüzünlü Macerası” başlıklı makalesi; İsmail Alper Kumsar, “Yusuf Atılgan’ın Siyasi Görüşleri Üzerine Düşünceler” başlıklı incelemesiyle yer aldığı dergide Mustafa Yılmaz da, geçtiğimiz günlerde 91 yaşında ölen sosyolog ve filozof Zygmunt Bauman’ı merkeze alan yazısında ünlü düşünürü, kitaplarını ve temel çıkarımlarını okuyucuya sunuyor.

Temmuz, Bursa’nın önemli kültür adamlarından ve yayıncılarından Cahit Çollak’ı da unutmuyor. Yunus Emre Altuntaş, yakından tanıdığı Çollak’ı yazdı: “Hâl ile Dem Arasında Bir Ömür; Cahit Çollak”.  Aziz Avar da daha çok kendi anıları ve tanıklıkları eşliğinde bir Cahit Çollak portresi çiziyor okuyucuya.

Temmuz dergisi, bu ay, birlikte hazırladıkları “Korkut Ata Ne Söyledi” kitabı hakkında Güray Süngü ve Aykut Ertuğrul ile yapılan bir söyleşiyi sayfalarına taşıyor. Akif Hasan Kaya’nın sorularıyla zenginleşen bu tematik söyleşi, Dede Korkut Hikâyelerini yeni ve özgün bir bakışla güncelleyen on iki öyküye ışıklar düşürüyor. Hüseyin Cömert de yazısında bu kitapla ilgili kanaatlerini paylaşıyor.

Derginin son sayfasında Necmettin Asma’nın bir çizgisi de yer alıyor.

www.temmuzdergisi.com

temmuzdergisi @ gmail.com

Yayın Tarihi: 01 Şubat 2017 Çarşamba 10:43 Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 10:52
banner25
YORUM EKLE

banner26