Tekirdağ'da Çanakkale şehitleri anıldı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu, Çanakkale ve Şehitleri Anma Programı düzenledi.

Tekirdağ'da Çanakkale şehitleri anıldı

Tekirdağ İmam Hatip Ortaokulu Çanakkale Zaferi kutlamalarının 99. Yıldönümü münasebeti ile bir program tertip etti. Merkez ilçe, belde ve köylerden yoğun bir katılımla gerçekleşen programa, başta İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Hasan Basri Kuzu, Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Mutlu, İlçe Mili Eğitim Şube Müdürleri, Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Osman Kara, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi sekreteri Abdullah Yılmaz, İlahiyat Fakültesi sekreteri Ömer Ayhan, okulumuz öğretmenleri ve öğrenci velileri katıldılar.

Okulun hafız öğrencisi Muhammed Enes Eren’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Okul Müdürünün açılış konuşması ile devam etti. Okul Müdürü Abdullah Şenol açılış konuşmasında, Çanakkale Savaşlarının normal bir savaş olmayıp, destansı bir kahramanlık öyküsü olduğunun söyledi. Her şeyden önemlisi Çanakkale’nin bir ruhu olduğunu, bu ruhun da birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu olduğunu dile getirdi. Ayrıca Şehitler anma haftası olduğunu hatırlatan okul müdürü, onlar içinde rahmet dileklerinde bulundu.

Şiirlerin okunduğu programın en etki bırakan sahnelerinden biri, Bir Hilal Uğruna isimli tiyatro oyunu oldu.  Sergilenen dört perdelik oyunda, Çanakkale Savaşı’nda cepheye evlatlarını gönderen analar, cami avlusunda cepheye gidemeyecek derecede olanların İmamla birlikte duası ve cephede kahramanca yiğit erlerin şehadeti canlandırıldı. İstiklal Marşının her kıtasının farklı öğrenciler tarafından seslendirilip Türk bayraklarının açılması ise programa farklı bir renk kattı.

Programın sonunda ise okulun musiki korosunun seslendirdiği, türküler ve ezgiler, programa katılanları zaman zaman hüzünlendirip, duygulandırdı.

 

Abdullah Şenol haber verdi                             

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 00:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26