Tebriz’den Masallar gözden geçirilmiş ikinci baskısıyla raflarda yerini aldı

Seçkin Sarpkaya imzasıyla İran Türklerinden derlenen Tebriz'den Masallar kitabı, gözden geçirilmiş ikinci baskısıyla okuyucusuyla buluştu.

Tebriz’den Masallar gözden geçirilmiş ikinci baskısıyla raflarda yerini aldı

Daha önce yüksek lisans tezinden uyarlanan ve 2017’de yayınlanan “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” ve Mehmet Berk Yaltırık ile birlikte hazırladıkları, 2018’de yayınlanan “Türk Kültüründe Vampirler: Oburlar, Yalmavuzlar ve Diğerleri” adlı kitaplarıyla tanıdığımız akademisyen Dr. Seçkin Sarpkaya, 2019 yılında “Tebriz’den Masallar: İran Türklerinden Derlenen Metinler” adlı üçüncü kitabı Karakum etiketiyle raflarda yerini almıştı. 2021 yılının Mart ayında ise gözden geçirilmiş ikinci baskısıyla okurlarıyla yeniden buluşuyor.

Sarpkaya’nın bu kitabı alanda yapılmış bir saha çalışmasına dayanmakta. Kitapta kısa bir giriş ile 13 masal metni yer almaktadır. Prof. Dr. Metin Ekici’nin yürütücüsü ve Sarpkaya’nın araştırmacı olduğu “Tebriz Türk Masallarının Tespiti, Derlenmesi ve Yazıya Geçirilmesi” adlı bilimsel araştırma projesi ve Sarpkaya’nın doktora tezi kapsamında 2016 yılında, İran’ın Tebriz şehrinde alan araştırması sonucu sözlü kaynaklardan Azerbaycan Türkçesi ile kayda alınan masallardan 13 tanesi seçilmiş ve Türkiye Türkçesiyle bu çalışmada okuyucu karşısına çıkmıştır. Kitaptaki masalların tamamı sözlü kaynaklardan yazıya derlenip titizlikle yazıya geçirilmiş ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış metinlerdir.

Kitabın arka kapak tanıtım yazısı şöyle:

Birer birer ağaçların kulaklarına fısıldanacak.

Yine hepsi uyuyacak.

Yine “Cırtdan” uyanık kalacak.

Yine “Devler” kaybedecek.

Yine

“Anneannem”in masalları kazanacak.

Bir hikâyedir Tebriz.

Yine de

“Diken Toplayan Yoksul Kişi”nin akıllı kızı

Şah’ın evine gelin gidecek.

Yine güller açacak, bahar olacak.

Yine “Bahtı Kara Yıldız”

Sabredecek.

“Sabır Taşı”na yalvaracak.

Yine sabreden kazanacak.

Yine “Kara Bibi”nin yalanları ortaya çıkacak.

Herkes “Nar Kızları”nın masumiyetine inanacak.

Ve yerden üç elma göğe uçacak.

Birisi Ay’ın

Birisi Güneş’in

Birisi de bizim olacak.

Sousan Navadeh Razi

Sarpkaya’nın bu kitabı, daha önceki çalışmaları gibi Karakum Yayınevi etiketiyle basıldı. Kitabın sunuş yazısı Magma dergisi ve masallarla ilgili çalışmalarıyla tanıdığımız Özcan Yüksek’e, arka kapak yazısı kitaptaki masalların da anlatıcılarından biri olan Tebrizli Sousan Navadeh Razi’ye, editörlüğü Ahmet Balcı’ya, son okuması Aslıhan Aksakal’a ve kapak tasarımı da Mehmet Tekeli’ye ait.

Yayın Tarihi: 27 Mart 2021 Cumartesi 09:00
YORUM EKLE

banner19

banner36