TDV İslâm Ansiklopedisi’nden “Üç Aylar ve Ramazan” dosyası

TDV İslâm Ansiklopedisi internet sitesi için hazırlanmış olan “Üç Aylar ve Ramazan” dosyası, bu mübarek ayların müslümanlar için dinî, kültürel ve tarihî değeri hakkında bilgiler içeren 76 ansiklopedi maddesini konularına göre tasnif edilmiş şekilde, özgün bir tasarımla okuyucuların dikkatine sunuyor.

TDV İslâm Ansiklopedisi’nden “Üç Aylar ve Ramazan” dosyası
Regaib, Mi‘rac, Berat ve Kadir geceleri ile üç aylar; bütün bir ay süren oruç ve teravih ibadetleriyle ramazan ayı İslâm dünyasında her sene mânevî bir iklimin hüküm sürdüğü bir dönemdir. Hicrî takvimin sırasıyla yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları olan receb, şâban ve ramazan bütün İslâm tarihi boyunca müslümanlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştır.
Üç ayların manevî iklim ve coşkusunun yaşanmaya başladığı bu günlerde, okuyucuların bu mübarek aylarla ilgili olarak TDV İslâm Ansiklopedisi’nde yer alan zengin malûmatı elektronik ansiklopedi ortamında bir arada görmelerine imkân tanımak ve zevkle okumalarını sağlamak amacıyla “Üç Aylar ve Ramazan” dosyası müstakil bir sayfa olarak hazırlanmıştır.
Tam anlamıyla bir elektronik ansiklopedi olma yolunda ilerleyen TDV İslâm Ansiklopedisi, yeni internet sitesinde düzenli olarak çeşitli dosya konularını kullanıcı dostu tasarımlarla okuyucuların beğenisine sunmaktadır. Daha önce “Köprüler” ve “Hac ve Kurban” dosyalarının yayımlandığı sitede “Üç Aylar ve Ramazan” dosyasından sonra da yeni dosya konularına yer verilecektir.


Dosyaya erişmek için tıklayınız.

Yayın Tarihi: 29 Mart 2019 Cuma 04:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26