TDV İslam Ansiklopedisi okumak şimdi çok keyifli

TDV İslam Ansiklopedisi yenilenen yüzü ile dijital yayına başladı.

TDV İslam Ansiklopedisi okumak şimdi çok keyifli

Öğretim görevlileri; araştırmacılar, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri için temel başvuru kaynağı olan TDV İslam Ansiklopedisi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın büyük hizmetlerinden biri. Dünyada Müslümanlar tarafından hazırlanmış, hem madde listesi hem de içerik ve üslûp açısından özgün, telif niteliği taşıyan ilk ansiklopedi olan TDV İslam Ansiklopedisi artık yenilenen yüzü ile dijital yayına başladı.

İSAM’ın (TDV İSAM (@TDV_ISAM) Twitter’dan yaptığı duyuruya göre bir süredir devam eden çalışmalar tamamlandı ve artık TDV İslam Ansiklopedisi dijital yayına başladı. Sitenin dijital versiyonunda ansiklopedi maddeleri bol görselli ve daha rahat okunabilir durumda. Sayfa sonuna o maddenin hangi tarihte ve ciltte yayınlandığı, sayfa numarası, bibliyografyası ve arzu edenler için PDF formatı da eklenmiş.

İlk cildi 1988 yılında yayınlanan TDV İslam Ansiklopedisi (DİA) tamamen telif bir eserdir. İslami ilimler, İslam ülkelerinin tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde listesi de özgündür. Proje kapsamında oluşturulan ilmi kurullar tarafından yaklaşık 500 temel kaynak taranarak oluşturulmuştur. Ansiklopedide 15.226 madde bulunmakta, bazı maddelerinin alt dalları da eklenince bu sayı 16.855'e çıkmaktadır. 1988 yılında yayıma başlayan ansiklopedi, 2013 yılı Aralık ayında yayımlanan 44. ciltle birlikte tamamlanmıştır.

TDV İslam Ansiklopedisi’nin yeni sitesi için tıklayınız.

https://islamansiklopedisi.org.tr/

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:32
YORUM EKLE

banner19

banner13