Tatilde deniz yerine tarihi seçtiler

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla ön planda olan Diyarbakır ve Mardin, kavurucu sıcağa rağmen yerli turistlerin tercih ettiği iller arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Tatilde deniz yerine tarihi seçtiler

Yaz aylarının kavurucu sıcaklığına rağmen Diyarbakır ve Mardin'i ziyaret edenler, tarihi ve turistik mekanları keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor.

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla ön planda olan Diyarbakır ve Mardin, özellikle yerli turistlerin tercih ettiği iller arasında yer alıyor.

Yaz aylarında deniz turizmi yerine tarihi yerleri gezmek isteyenler, Hz. Süleyman Camisi, Ulu Cami, Ongözlü Köprü, Hasan Paşa Hanı ve İçkale gibi tarihi yerleri ile göz dolduran kadim kent Diyarbakır'a ilgi gösteriyor.

"Sur'daki yapılar her zaman ilgi odağı oluyor"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve acenta sahibi Doğan Şan, Diyarbakır ve Mardin'in kültür turizmi açısından iki önemli kent olduğunu söyledi.

İki kentin, kültürünü merak eden turistler için vazgeçilmez noktaları bulunduğunu belirten Şan, bu şehirlerin gastronomi açısından da zengin mutfağa sahip olmasının misafirler için önemli olduğunu vurguladı.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde önemli tarihi yapıların yer aldığını anlatan Şan: "Tarihi zenginliğe sahip Sur'daki yapılar her zaman ilgi odağı oluyor. Tercihini kültür turizminden yana kullanan turistler, sıcak da olsa gelip surları ve buradaki diğer önemli tarihi yerleri dolaşıyor. Sur'da gezilecek yerlerin birbirine yakın olması nedeniyle misafirler araç kullanmadan bütün tarihi noktaları gezebiliyor" dedi.

Diyarbakır'ın inanç turizmi açısından da önemli bir yere sahip olduğunu anımsatan Şan, yaz aylarında özellikle Eğil ilçesindeki Ziyaret Tepesi'ne turların düzenlendiğini anlattı.

"Önümüzdeki sene yine tercihimizi bu yönde kullanacağız"

Mersin'den tatil için Diyarbakır'a gelen Bilal Sezgin de hemen her yıl kenti ziyarete geldiğini, her geldiğinde farklı tarihi mekanlar keşfettiğini söyledi.

Şehirle ilgili izlenimlerini çektiği video ve fotoğraflarla başka şehirde yaşayan arkadaşlarına göndererek, onlara da Diyarbakır'ı gezmeleri tavsiyesinde bulunduğunu belirten Sezgin, şöyle devam etti:

"Diyarbakır tarih kokan medeniyetin beşiği kentlerden biri. 50 derece sıcaklık olsa da biz buraya gelmeyi tercih ettik. Önümüzdeki sene yine tercihimizi bu yönde kullanacağız. Tarihiyle, doğasıyla, insanların kalitesiyle, misafirperverlikleriyle buraya gelmeye değer. Sıcak da soğuk da olsa hiç farketmez, yılın her mevsimi buraya gelinebilir."

"Severek geliyoruz" 

İstanbul'dan gelen Melahat Polat da yıllardır yazları kenti gezmeye geldiğini anlattı.

Gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Diyarbakır'ın yer aldığının altını çizen Polat, şöyle konuştu:

"Severek geliyoruz, kendi memleketimiz gibi hissediyoruz. Gerçekten şu güzelliği yaşamak herkesin hakkı diye düşünüyorum. Bütün topraklar hepimizin, hepimiz kardeşiz. Mutlaka gelip Diyarbakır'ı görsünler. Ongözlü Köprü'ye gelsinler. Sur'u gezsinler, zaten onlar tekrar buraya geleceklerdir."
Almanya'da yaşayan Elazığlı Aynur Cankardeşler de Ulu Cami, Hasan Paşa Hanı ve surları gezdiğini dile getirerek, "Diyarbakır'ı çok güzel gördüm, biraz sıcak ama yine de güzel, gelip görmeye değer" dedi.

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2019 Pazartesi 21:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26