Tasfiye'nin 44. sayısı çıktı

Tasfiye dergisinin Mayıs sayısı, 1 Mayıs şiir ve hikâyeleri temasıyla çıktı.

Tasfiye'nin 44. sayısı çıktı

Tasfiye dergisinin 44. sayısı, 1 Mayıs şiir ve hikâyeleri temasıyla çıktı. Dergi Alman ressam Adolf von Menzel’in “Demir Haddehanesi” tablosunu kullandığı kapağıyla insanı dehşete düşüren, açıkçası insanı insanlığından çıkaran kapitalist çalışma şeklini gözler önüne seriyor ki tablodaki işçilerin suratlarına vuran ateşi hissedelim. Aynı ateş hâlâ insanları yakarak büyüyor.

Dergi, Ali Emre’nin güçlü şiiriyle açılıyor. Yine aynı tonda devam eden şiirlerin adlarını anarak devam edelim: “Güzel Hayal” - Rafhet Candan; “Taşeronun Kâbusu” - Dilek Kartal; “Ah Molotoflu” - Bekir Türker; “Küçük Usta” - Abdurrahman Adıyan; “Şenlik Bitti Dağılalım Çocuklar” - Nebiye Arı Çelik. Lafı dolandırmayan, net ve tok şiirler.

Şeyma Dursunoğlu’nun “Rüzgâr” isimli hikâyesinde 13 yaşındaki işçi Osman’ın hayatı anlatılmış. Ardından gelen hikâye Veysel Altuntaş’ın, “Peki Ya Sonra”. Başarılı bir şirket çalışanının sorgulayışlarının ve etrafındakilere dair yargılarını anlatmasıyla ilerleyen hikâye, çalışanın ciddi bir şirket toplantısında konuşma yapmak için çıktığı kürsüde o güne kadar ki, işleyen düzene dair biriktirdiği sorgulamalarını bir kafa tutuşla dile getirişinin ve kendisini o kürsüde öldürmesiyle son bulan trajik bir hayatın anlatısı. İkbal Zeynep Dursunoğlu “Bayram” adlı hikâyesinde  Bayan Anna Muszynska’nın bir Paskalya gününe denk gelen mesai süresinde yaşadıkları, içerisinde bulunduğu gerginliği, duyguları ve düşünceleri ve mesaisinin uzamasıyla yaşadığı hayal kırıklığı anlatıyor. Özkan Şahin “Ekmek Kavgası” hikâyesinde işçi Şakir’in yemekhanedeki ekmek kavgasını, Ahmet Örs de “1 Mayıs Hikâyeleri” adıyla kısa hikâyelerden oluşan farklı işçi hayatlarını anlatmış. Maden işçileri, tarım işçileri, inşaat işçileri, Kasap Nuri, Fırıncı İrfan ve 1 Mayıs muhasebesi. Ne bayramı? Hem bir sorgulama hem de açık bir davet hikâyeleri. Günlük hayatın içinde yaşanılan çalışma koşullarındaki çelişkileri gösteren farklı hikâyelerin işlendiği metinler.

1 Mayıs şiir ve hikâyelerinden sonra Hüseyin Arslan’ın Özkan Şahin’le “Yurtdışında Ödül Alan Sanatçılar Üzerine” başlığı altında yaptığı söyleşisi geliyor. Filmler, kitaplar, sanatçılar… Okuması sizden.

Derginin “2000 Sonrası Öykücüsü Ne Söylüyor?” isimli dosyası, seri şeklinde devam ediyordu. Bu sayıda serinin dördüncü yazılarında Ahmet Örs’ün peş peşe gelen Necip Tosun ve Mustafa Başpınar öyküsü üzerine yaptığı değerlendirmeleri yer alıyor. Ara başlıklar altında yapılan değerlendirmelerin başlıkları dikkat çekici. Necip Tosun Öyküsü üzerine değerlendirmelerin ara başlıkları şöyle: Yenilginin Hikâyesi, Siyasal Mağlubiyetleri İzah, Bunalım ve İntihar, 28 Şubat Teması-Kürt Sorunu, Ekonomik Çelişkiler, Tren Motifi. Mustafa Başpınar Öyküsü üzerine değerlendirmelerin ara başlıkları ise; Aile ve Kimsesizlik, Sosyal Meseleler, Dini Tasavvurların Eleştirisi şeklinde.

Dergide diğer bir söyleşi de Asım Öz tarafından Mustafa Başpınar’la yazarın yeni çıkan kitabı Meleğin Gölgesi ve öykü anlayışı üzerine yapılmış. Söyleşinin başlığı ise Mustafa Başpınar’ın öykü anlayışının izini veriyor: “Öykü benim için anlatabilmek ve itiraz edebilmektir.”

Metin Önal Mengüşoğlu da bu sayıda “Muhafazakârlık/Dindarlık ve Devrimci Sanat Üzerine” başlıklı yazısıyla yer alıyor. Kadrican Mendi “Dünü ve Bugünüyle İslamcılık” adı altında yaptığı konuşmasının on bir sayfalık metni olan yazıda.

“Huzur(suzluk) ve Konfor” yazısında Tuğba Ekinci günümüz Müslümanlarının huzur kavramıyla kurduğu sorunlu, yanlış ilişkiyi irdeliyor.

Derginin son yazısında Narin Ant, Abdurrahman Adıyan’ın “On Beş No’lu Sınır Taşı (Roboskê)” kitabındaki şiirleri inceliyor. “Hesap Sormazsa Kalemin Ellerinle Kır Onu” başlığını taşıyor, yazı.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2013, 14:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13