Tarık Buğra 100 yaşında

Türk edebiyatının en uzun soluklu dergilerinden Türk Edebiyatı, 542’nci sayısıyla okurlarını selâmladı.

Tarık Buğra 100 yaşında

Şiir, hikâye, inceleme, araştırma ve söyleşileri ile göz dolduran dergi Aralık 2018 sayısında edebiyat hayatımızın önemli isimlerinden, yazar Tarık Buğra özel dosyasıyla yayımlandı. Doğumunun 100. yılında; roman, hikâye, oyun ve fıkra yazarı Tarık Buğra hakkında, röportaj ve inceleme yazıları yer alıyor. Erhan Genç, Beyhan Kanter, Muhammed Hüküm, Prof. Dr. Nâmık Açıkgöz, Sabahattin Çağın, M. Fatih Kanter, Abdullah Harmancı, İbrahim Tüzer ve Mustafa Uçurum dosyaya katkı veren isimler…

Dergide ayrıca Tarık Buğra ile ilgili çalışmalarıyla da tanıdığımız Prof. Dr. Mehmet Tekin’le yapılmış uzun soluklu bir söyleşi de yer alıyor. Tarık Buğra’nın çeşitli yönlerini anlatan Mehmet Tekin, “Boyun eğmez tavrını hesaba katmadan Tarık Buğra’nın yazarlığını anlayamaz ve anlatamazsınız.” diyerek bir tartışma alanı açıyor.

Dergide ayrıca Mustafa Koç’un “Nedim’in Çektiği Sesi Belâsıdır” ve Talip Mert’in, “Arşiv Belgelerinde Şinâsi’nin Terekesi ve Oğlu Hikmet’in Serencamı” başlıklı yazılar da dikkatleri çekiyor.

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2018 Pazar 18:00 Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 21:32
YORUM EKLE

banner19

banner36