Tarihi yarımadada tarih kıyıma uğruyor

Fatih Belediyesi, tarihi yarımadada 99 cami, 57 tekke ve medrese, 55 çeşme ve hamamı imara açıp yerlerine beton yapılar inşa etmeye hazırlanıyor.

Tarihi yarımadada tarih kıyıma uğruyor

İstanbul’da tarihi yarımadada “kıyım” yapılmak üzere. Sultanahmet’teki “Üçler Mescidi” yerine otel dikilmesi için imar izni verildiği ortaya çıktı. Fatih Belediyesi’nin hazırladığı planda 99 cami, 57 tekke ve medrese, 55 tane çeşme ve hamam da imara açılıyor, yerlerine beton yapılar inşa ediliyor.

Kültür ve medeniyetin şah eserlerini barındıran İstanbul tarihi tehlikeyle karşı karşıya. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi hazırladıkları planda birçok tarihi yapıyı ticari alan olarak gösterdi.

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi hazırladığı 1/5000’lik planda çoğu cami olmak üzere onlarca tarihi eserin kaydının yapılmadığı ortaya çıktı. Fatih Belediyesi ise daha önceki planlarda kaydı yapılan tarihi yapılara yeni planda yer vermemiş. 2005 yılında hazırlanan planda 212 tarihi yapının kaydı mevcutken Belediye bu planını 17/10/2012 tarihinde askıya çıkarmış. Hazırladığı yeni planda ise 212 eserin kaydını yapmayarak bu eserlerin yerini ticari alan olarak göstermiş.

Tarihi yarımadada yer alan yapıların üçte biri belediyenin 2012 planında yer almıyor. Son planda 99’u cami olmak üzere 212 tarihi yapı planda yok. Bu plan uygulanırsa tarihi camilerin, tekkelerin, çeşmelerin, hamamların yerini beton yapılar alacak.

Sultanahmet Camii yanındaki Dikilitaş’ın karşısındaki, İbrahim Paşa Sarayı’nın yanında bulunan kültür varlığı “Üçler Mescidi” yerine Fatih Belediyesinin otel yapılması için imar izni verdiği ortaya çıktı.

 

Burak Gültekin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2012, 00:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13