Tarihi sarnıç temizleniyor

Fatih'te bulunan 1500 yıllık Kirmasti Sarnıcı, çöp ve pazar tezgahları içinde kaderine terk edilmişti. Çöplüğe dönmesi sosyal medyada tepki çeken sarnıçta temizlik çalışmaları başladı.

Tarihi sarnıç temizleniyor

Sözcü’de yer alan habere göre; Bizans dönemine ait sarnıca 1985 yılında imar izni verildi, 6 katlı bina yapılmak istendi. Sarnıcın üzerine beton direkler atıldı. O dönem mahalleli bunu engelledi. Sarnıç bugün pazarcıların tezgahlarını koyduğu, çöp yığınlarıyla dolu bir halde. Sarnıcın sosyal medyada gündeme gelmesiyle birlikte, Fatih Belediyesi tarafından temizlik çalışmaları başlatıldı.

Tarih araştırmacısı Mehmet Dilbaz, Kirmasti Sarnıcı’nın tarihini anlattı. Mehmet Dilbaz, “Kirmasti SarnıcıDoğu Roma ve Bizans döneminde inşa edilmiş 217 sarnıçtan biri. Günümüzde Fatih Camii olarak bilinen yapının yerinde Roma İmparatorluğu döneminde Havariyyun yani Havariler Kilisesi vardı. Bu sarnıç da onu besleyen su depolarından bir tanesi. Bunlar toplamda 4 taneydi. 3 tanesi günümüzde Fatih Camii’nin avlusunun altında kaldı.” dedi.

Dilbaz, sarnıcın ismini mahalleden aldığını belirterek, “Burası Osmanlı döneminde Kirmasti Mahallesi olarak biliniyor. Yaklaşık 1500-1600 yıllık belki de 2 bin yıla kadar dayanan bir sarnıç yapısı burası. 16 sütunlu, günümüzde temizlenip, düzenlenmiş, sergi salonu olarak kullanılan Şerefiye Sarnıcı ile neredeyse aynı yapı. Maalesef burayı Fatih Çarşamba pazarına gelen pazarcılar tezgahlarının deposu olarak kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 20:00
YORUM EKLE

banner19

banner36