Tarihi medresede öyküler okunacak

Niğde Kültür ve Sanat Evi olarak kullanılacak Ak Medrese 22 Haziran Cuma günü açılacak ve açılışta yazarlar öykülerini okuyacak.

Tarihi medresede öyküler okunacak

Uzun zamandır asli işlevi olan bilim ve sanata ev sahipliği yapmak için bekleyen tarihi Ak Medrese yeniden tarihi işlevine kavuşuyor.

Niğde Kültür ve Sanat Evi olarak kullanılacak bu tarihi mekânın açılışında yazarlar öykülerini okuyacak.

Niğde’de ilk kez düzenlenecek olan Öykü Günü’ne Murat Soyak, Osman Aytekin, Lokman Zor, Ali Rıza Kaşıkçı isimli yazarların katılacağı bildirildi. Yazarlar öykü anlayışları üzerine bir değerlendirme ve sunum yaptıktan sonra kendi öykülerini okuyacaklar. Niğde’deki Ak Medrese’nin açılışı sonrası yapılacak olan bu etkinliğe yoğun bir katılım olması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan YAZSANBİR (Yazarlar ve Sanatçılar Birliği) Genel Başkanı Hayrullah Eraslan, ilkleri gerçekleşmeye devam ettiklerini belirterek; “Niğde tarihinde ilk kez bir öykü günü düzenliyoruz. Ülke çapında tanınmış yazarlarımız eserlerini misafirlere takdim edecekler. Daha önce de kültür, sanat, edebiyat alanında çeşitli etkinliklerde bulunmuş ve bu etkinliklerimiz verimli olmuştu. Niğde’de bulunan tarihi Ak Medrese uzun bir süreden beri atıl durumda bulunmaktaydı. Niğde Belediyesi bu güzide eseri restore ederek “Niğde Kültür Sanat Evi” yapma kararı almıştır. Biz de YAZSANBİR olarak bu tarihî mekânda, o yerin tarihi dokusuna da uygun olacak şekilde faaliyetlerimizi belirli aralıklarla yapacağız. 22 Haziran 2012 Cuma günü yapılacak açılış töreni sonrasında bu mekânda ilk etkinliğimizi de yapacağız. Bu öykü gününde Murat Soyak, Osman Aytekin, Lokman Zor, Ali Rıza Kaşıkçı gibi değerli yazarlarımız öykülerini sunacaklar. Öykü tadındaki bu etkinliğimize bütün Niğdeliler davetlidir” diye konuştu.

 

Mehmet Baş haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 00:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13