Tarihi Kule, Kent Tarihi Müzesi Oluyor

"Makedonya Saat Kulesi" olarak bilinen tarihi kule, restore edildikten sonra "Edirne Kent Tarihi Müzesi" olarak düzenlenecek

Tarihi Kule, Kent Tarihi Müzesi Oluyor

Edirne'de bulunan Roma surları ve surların ayakta kalan tek kulesi restore edilecek.

Roma İmparatorluğu döneminde kentin saldırılardan korunması için inşa edilen surların çevresine yapılmış 4 kuleden ayakta kalan ve halk arasında "Makedonya Saat Kulesi" olarak bilinen kule, restore edildikten sonra "Edirne Kent Tarihi Müzesi" olarak düzenlenecek.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Roma surlarının, tarihi kulenin ve bahçesinde bulunan yapıların "Edirne Kent Tarihi Müzesi ve Ören Yeri Projesi" kapsamında restore edileceğini ve çalışmalara gelecek yıl başlanacağını söyledi.

Projenin Edirne'ye yeni bir çekim noktası oluşturacağına dikkati çeken Hacıoğlu, şöyle devam etti:

“Kulenin en üst kısmı seyir terası olacak. Kulenin içinde bulunduğu bahçe ve çevresindeki surlar, ören yeri olacak ve ziyarete açılacak. Edirne çok önemli bir tarihi yapıya daha kavuşmuş olacak. 8 bin 300 yıllık geçmişi olan Edirne'nin geçmişten günümüze kadar olan tüm tarihi, düzenlenecek olan müzede yansıtılacak. Edirne, Roma imparatoru Hadrianus tarafından kurulmuş bir şehir.”

Yayın Tarihi: 05 Ağustos 2018 Pazar 12:47 Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 12:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26