Tarihi kentlere "at sırtında seyahat"

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Şanlıurfa ve Mardin, İtalya devlet televizyonu tarafından çekilen "At sırtında seyahat" belgeseliyle tanıtılacak.

Tarihi kentlere "at sırtında seyahat"

Kültür ve Turizm Bakanlığının daveti, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliğinin desteğiyle Şanlıurfa'ya gelen İtalya Devlet Televizyonu RAI ekibi, kentin tarihi ve turistik mekanlarının tanıtımı için belgesel çekmeye başladı.

Roma Büyükelçileri Birliğinden geçen yıl, Kapadokya'da çektikleri "At sırtında seyahat" belgeseliyle ödül alan ekip, Şanlıurfa'daki ilk çekimini tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan'dan UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de bulunan tarihi ören yerine ilişkin bilgi alan ekip, daha sonra dünyanın en eski yerleşim birimleri arasında gösterilen Harran ilçesinde çekimlerini sürdürdü.

İlçenin sembolü konik kubbeli evlerin arasında atla yolculuk yapan ekip, sırasıyla güzergahta bulunan Bazda mağaraları, Şuayip Antik Şehri ve ait 800 yıllık Han el-Barur Kervansarayı gibi tarihi mekanlarda da mola vererek yaptıkları çekimleri Mardin'de bitirmeyi planlıyor.

Belgesel yapımcısı Nicola Mastronardi, dünyanın en eski yerleşim yerlerinde bulunmaktan emnuniyet duyduğunu belirtti.

Avrupa ve Amerika'da "Motorsuz seyahat" olarak nitelendirilen atla, bisikletle ve yürüyerek seyahate olan ilginin hızla arttığını belirten Mastronardi, çektikleri belgeselle Şanlıurfa ve Mardin'e "atla seyahat" edilmesini önereceklerini söyledi.

Türkiye tarihinin İtalya'da yeterince bilinmediğini anlatan Mastronardi, "Belgeselimizde Göbeklitepe'den özellikle tarihin ve inancın başlangıç noktası olarak bahsedeceğiz. Belgeselimizin başlangıç durağı Göbeklitepe olacak. Atla Şanlıurfa'dan başlanıp Mardin'de bitirilecek bir seyahat senaryosu üzerinde çalışıyoruz. Biz, motorsuz daha doğal olan bisikletle, atla ve yürüyerek yapılan seyahatlere yoğunlaşıyoruz" dedi.

Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 05:00
YORUM EKLE

banner19

banner36