Tarihi eserleri duvar yapımında kullanmışlar

Denizli'de birçok uygarlığın izini taşıyan Tabae Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları sürüyor. Daha önce antik kentten götürülen tarihi eserlerin bölgedeki bazı evlerin duvarlarının yapımında kullanıldığı tespit edildi.

Tarihi eserleri duvar yapımında kullanmışlar

Denizli'nin Kale ilçesindeki Tabae Antik Kenti'nde 2014 yılından beri kazı çalışması yapılıyor. Tabae Kenti, İç Batı Anadolu'yu Güneybatı Anadolu'ya bağlayan geçit alanında bulunuyor.

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Beyazıt, Tabea Antik Kenti'nden götürülen birçok tarihi eserin, bazı evlerin duvarlarında kullanıldığını söyledi.

Doç. Dr. Beyazıt, kazı başkanlığını yürüttüğü Tabea Antik Kenti'nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, antik kentin yakın gelecekte önemli ziyaret noktalarından biri olmasını beklediklerini anlattı.

Beyazıt, kazı çalışmalarında, doğal kayalar oyularak tek odalar halinde inşa edilmiş evler, gümüş ve bronz sikkeler bulunduğunu söyledi.

"Tek tek gezip bu eserleri toplayacağız"

Antik kentin Helenistik, Bizans, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığını tahmin ettiklerini anlatan Beyazıt, şöyle konuştu:

"Bu sene yoğunlaştığımız alan çalışmalarından biri de antik kentten götürülen taşların tekrar yerine getirilmesine yönelik olacak. Tabea Antik Kenti'nden götürülen birçok tarihi eserin, bazı evlerin duvarlarının yapımında kullanıldığını tespit ettik. Mahallelerdeki evleri tek tek gezip bu eserleri toplayacağız. Sokak sokak gezdik. Tespit ettiğimiz taşları tutanaklar karşılığında alarak antik kente taşımaya başladık."

Antik kentten götürülen Roma dönemine ait sütun ve kaidelerin, evlerin duvarlarında kullanıldığını belirten Beyazıt, "Toplayacağımız eserleri tek tek sergileyeceğiz. Böylece Kale'ye gelen ziyaretçiler ilk önce bu noktada var olan sütun başlıkları ve kaideleriyle karşılaşacak. Aynı zamanda lahitleri de bu düzenlemenin içine dahil etmeyi düşünüyoruz" dedi.

Yayın Tarihi: 07 Eylül 2019 Cumartesi 05:00
banner25
YORUM EKLE

banner26