Tarihi Ankara fotoğrafları sergisi

54 adet tarihi Ankara fotoğraflarının sergilendiği ve 20 Şubat'ta açılan "Tarihi Ankara Fotoğrafları" sergisi bir hafta açık kalacak.

Tarihi Ankara fotoğrafları sergisi

Gazi Üniversitesi, Dericizade ve Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ortaklığında hazırlanan "Tarihi Ankara Fotoğrafları" sergisi 20 Şubat’ta açıldı. Sergide Dericizade koleksiyonundan 54 adet Tarihi Ankara Fotoğrafları sergilenmektedir. Sergi bir hafta ziyarete açıktır.

2013 yılında açılan Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi temel olarak, Ankara'yı “bürokrasi/memur şehri” görünümünden çıkararak kültür turizmi merkezlerinden biri hâline getirmeye katkıda bulunmak, Ankara'nın tarihî ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için alan çalışmaları yapmak ve bu alan çalışmasından elde edilen verileri müzede uygulama modellerine dönüştürerek kuşaktan kuşağa aktarımını sağlamayı hedeflemektedir.

Müzede masal odası, gelin odası, muhabbet odası, oyun odası gibi bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler içerisinde; Karagöz-Hacivat, ortaoyunu, meddah gösterileri, köy seyirlik oyunları, çocuk oyunları, ıhlamur baskı, ebru sanatı, Ankara masalları, türküleri, hikâyeleri, ninnileri, manileri, geleneksel sohbet toplantıları, temsilî kına geceleri, diş hediği, asker kınası vb. gibi birçok kültürel değer uygulamalı olarak yaşatılmaktadır. Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde alışılmış müze konseptlerinin dışında uygulamalı sunumlar gerçekleştirilmektedir. Müzeyi ziyaret edenler, perdenin arkasına geçerek Karagöz oynatabilir, ebru teknesiyle hayallerini suya yansıtabilir, masal odasında masal dinleyebilir veya masallarını anlatabilirler, bahçede topaç çevirip, mangala oynayabilirler. Bunların yanı sıra müzede atölye çalışmaları, alanında uzman kişiler ve sanatçılarla birlikte söyleşiler yapılmaktadır.

Adres: Talatpaşa Bulvarı, Öz Sok. Altındağ/ Ankara

0 (312) 311 20 34

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 21:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26