Tarihçilik bir meslek midir?

İLEM’in 24 Aralık’taki bu yılın son seminerinde, Doç. Dr. A. Teyfur Erdoğdu “Tarihçilik Mesleği: Türkiye'de Tarihçilik” başlıklı seminer verecek.

Tarihçilik bir meslek midir?

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ilmi, siyasi, toplumsal ve iktisadi konularda özgün tez ve yaklaşım sahibi akademisyen ve araştırmacıların birikimlerini paylaşmak, daha derinlikli biçimde bu konuların tartışılmasını sağlamak amacıyla İLEM Seminerleri başlığıyla seminerler düzenlemektedir. 2011 yılının son semineri Doç. Dr. A. Teyfur Erdoğdu' nun "Tarihçilik Mesleği: Türkiye'de Tarihçilik" başlıklı semineri ile 24 Aralık Cumartesi günü saat 18.00'de dernek merkezinde gerçekleştirilecektir.

Erdoğdu bu seminerde, tarih kelimesini kökenbilimsel bir yaklaşım ile analiz ederek tarih metodolojisi hakkında değerlendirmelerde bulunacaktır. Tarihçinin konu seçimi ve seçtiği konuyu ele alırken ulaştığı sebep ve amillerin, seçimindeki müdahalesinin tarih yazımını nasıl etkilediğini açıkladıktan sonra Türkiye'deki tarihçilerin metodolojileri hakkında bilgiler verecektir. Teyfur Erdoğdu sunumunu, Tarihçilerin dar alanda ve tekil konularda uzmanlaşma eğilimlerinin arkasında yatan sebepler nelerdir? Tarih sizce bilim midir? Değilse tarih, bilimin neresinde durur? gibi sorulara cevap vererek bitirecektir.

 

Öznur Torun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2011, 22:07
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13