Tarihçi Yılmaz Öztuna anılacak

28 Nisan 2013 Pazar günü, 9 Şubat 2012’de hayata veda eden tarihçi Yılmaz Öztuna’yı anma programı düzenleniyor.

Tarihçi Yılmaz Öztuna anılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, kısa bir süre önce (9 Şubat 2012) hayata veda eden tarihçi Yılmaz Öztuna’yı anma programı düzenliyor.

28 Nisan 2013 Pazar günü Fatih ilçesindeki Ali Emirî Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan program, saat: 13.00’te başlayacak. Programda, açılış konuşmalarının ardından, Yılmaz Öztuna’nın hayatını özetleyen kısa belgesel film gösterilecek.

Belgesel gösteriminin ardından, 2 oturum hâlinde gerçekleştirilecek olan panele geçilecek.

Panelin 1. Oturumuna Doç. Dr. Ali Satan başkanlık edecek. Bu oturuma konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Yılmaz Öztuna'nın Türklerin Tarihine Bütüncül Bakışı”; Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, “Arap Tarihçilerinin Bir Kaynağı Olarak Öztuna'nın Osmanlı Tarihi”; Prof. Dr. Cezmi Eraslan, “Sultan II. Abdülhamid ve Yılmaz Öztuna”; Doç. Dr. Mustafa S. Küçükaşçı da “Yılmaz Öztuna'nın Devletler ve Hanedanlar Kitabını Tarih Yazımında Nereye Koymalıyız?” başlıklı tebliğini sunacak.

Saat:15.30’da başlayacak olan 2. Oturumun başkanlığını ise Doç.Dr.Okan Yeşilot yapacak. Bu oturuma konuşmacı olarak katılacak olan Prof.Dr.Ruhi Ayangil, “Türk Musikisi ve Yılmaz Öztuna”; Yağmur Tunalı, “Yılmaz Öztuna'nın TV Tarih Programları”; Dr. İsmail Kapan, “Baş Yazar Olarak Yılmaz Öztuna” ve Dr. Said Başer de “Yılmaz Öztuna'nın Tarih Tezi” başlıklı tebliğini sunacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 08:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13