Tarih Sohbetleri’nin ilk konuğu: Doç. Dr. Tuğba Eray Biber

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın sunduğu Tarih Sohbetleri’nin ilk programı 26 Ekim akşamı Zeytinburnu Kültür Sanat’ta gerçekleşti. Cumhuriyetimizin 100. yılına girdiğimiz şu günlerde, sezon boyunca Cumhuriyet’in kuruluş hikâyesini dinleyeceğimiz Tarih Sohbetleri’nin ilk konuğu Doç. Dr. Tuğba Eray Biber oldu.

Tarih Sohbetleri’nin ilk konuğu: Doç. Dr. Tuğba Eray Biber

CUMHURİYET İLE OSMANLININ DEVAMLILIK İLİŞKİSİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışından itibaren Millî Mücadele’nin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun konuşulduğu programda Tuğba Eray Biber konuşmasına, “Cumhuriyet’in 100. yılına bir yıl kala kutlamalarımız, etkinliklerimiz devam ediyor. Büyük Taarruz’un 100. yılındayız. Cumhuriyet tarihine başlarken tabii ki onun öncesinde Osmanlı Devleti’ndeki yeniliklerden bahsetmemiz gerekiyor, yenileşme hareketlerinden bahsetmemiz gerekiyor çünkü sadece meclisin kurulması ve Cumhuriyet’in İlanı ile birlikte olan bir devrimden söz edemeyiz. Yani Osmanlının son dönemlerinde de cumhuriyet kelimesinin geçtiğini biliyoruz fakat Osmanlı aydınları rejim değişikliğine cesaret edememişti.” sözleriyle başladı. Cumhuriyet ile Osmanlının devamlılık ilişkisi, vatanımızın kurtuluş mücadelesinde Mustafa Kemal’le birlikte hareket eden kadrolar ve bu kadroların hareket planı, Lozan Antlaşması’nın imzalanması süreci ve önemi, Cumhuriyet devrimleri programın konuları arasında yer aldı.

TÜRK MİLLETİ DEVLETİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR

Programın son kısmında söz alan Ahmet Taşağıl, Osmanlıdan Cumhuriyet’e geçiş aşaması hakkında “Bence, dünyadaki diğer değişimlere ya da devrimlere baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti’ndeki çok daha sancısız olmuştur.” Yorumu ile birlikte Türk milletinin devletine sahip çıktığına ve gelinen süreçte cumhuriyeti kurduğuna ve koruduğuna vurgu yaptı.  Program, konuklardan gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

Yayın Tarihi: 28 Ekim 2022 Cuma 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36