Tanpınar CHP için ne demiş?

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın günlüklerinde CHP için neler demiş?!

Tanpınar CHP için ne demiş?

“Laikliğimizi ilân ettik; fakat laik olamadık”Tanpınar'la Başbaşa, İnci Enigün - Zeynep Kerman

Günlükler edebiyatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Günlüklerde yazar, resmi kıyafetini çıkarıp günlük kıyafetleriyle halkın arasında karışan bir yönetici gibi samimidir. Birçok gizli kalmış bilgiyi günlüklerden öğrenmek mümkün olduğundan aynı zamanda tarihi bir belge niteliği de taşırlar. Yazan, özelini yazarken bile özenerek ve düşünerek yazar. Bir gün –en çok da öldükten sonra- birinin okuma ihtimali hep vardır da ondan olsa gerek.

Sizlerle bir yazarın günlüğünden kısa bir bölüm paylaşmak istiyorum. Yazarımız -aynı zamanda şairimiz- Ahmet Hamdi Tanpınar. Günlüklerin yer aldığı kitabın adı “Günlüklerin Işığında Tanpınar’la Başbaşa”. Paylaşmak istediğim bölüm siyasetle ilgili bir bölüm. Bilenler bilir, Tanpınar’ın siyasi bir yönü de var.

Ahmet Hamdi Tanpınar1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yapar. Cumhuriyet Halk Partilidir. 16 Ekim 1961 günü yazdığı günlükten küçük bir bölüm... 16 Ekim önemli bir tarihtir aslında. Bu tarih 15 Ekim 1961 yılında yapılan seçimlerin ertesi günüdür. 27 Mayıs 1960 darbesi olmuştur. Menderes idam edilmiştir. Ardından seçimler yapılmıştır. Birinci parti Halk Partisi’dir ama tek başına iktidar olma çoğunluğuna sahip değildir. İşte böyle bir ortamda Tanpınar bir öz eleştiri yapar. “Halk Partisi’nin kabahatleri” diye giriş yaptığı bölümden alıntıladığım bölümler şöyle:

“Hakikat şu ki biz sadece abeste ısrar ettik. Küçük emr-i vâkileri inkılâp ve ilerleme sandık. Din derslerinin, Arapça ve Acemcenin mektep programlarından kimsenin haberi olmaksızın çıkarılması gibi... Arkasından dil inkılâbı, arkasından münevver enflasyonu ve bütün bir konformizm... Kadrosuzluk... Dışarıya bol adam gönderememek...

Din sadece bir cenaze gömme meselesi midir?

İsmet İnönüDin meselesi ihmal edilmeyecekti. Kanalize edilecekti. Biz halkımızı kendi elimizle cahil kuvvete teslim ettik. Dini bir cenaze gömme meselesi yaptık. Türkiye Müslüman’dır; bu hakikati unuttuk. Laikliğimizi ilân ettik; fakat laik olamadık. Gizli ate'lik yaptık ve en sersem, yani her şeyi tesadüfe bırakarak. Bu suretle münevver köksüz kaldı. Her şeyi, yerine yenisini koymadan zedeledik. İşte Halk Partisi'nin macerası!

Osmanlının yıkılmasını istemiyor

Allah Türkiye'yi korusun. Ben Orhan Gazi'nin mübarek eliyle kurduğu bu terkibin devam etmesini, yıkılmamasını istiyorum. Tarihî Türkiye'nin peşindeyim. Onun devamını istiyorum ve insan ıstırabına dahi bu iş için göz yumuyorum.”

Meryem Uçar haber verdi, hatırlattı

YORUM EKLE
YORUMLAR
kadirşinas
kadirşinas - 12 yıl Önce

entelektüel hayatımızdaki tanpınarı aklama çabasını anlamış değilim. kim günlüklerden ya da mektuplarından bahsetse tanpınar'ın darbeciliğini, hasan ali yücel'e yalvarıp yakaran tarafını, kumarbazlığını, cinselliğe düşkünlüğünü ve batıcı kimliğini örtmeye çalışıyor. menderes ve arkadaşları için asmak yetmez ödül olur diyor tanpınar günlüklerinde. doğu kültürüne ve medeniyetine dair en ufak bir ayrıntı bulamazsınız. debussy dinleyen aristokrat tanpınar vardır günlüklerde ama kimse bunları söylm

Atıf Dedebey
Atıf Dedebey - 12 yıl Önce

Tanpınar'a karşı kadirnâşinaslık iyi değil. Siyasî hasımları veya rakipleri hakkında neler düşünen insanlar var. Bir halk partili için menderes hakkında "asmak yetmez ödül olur" demek basit bir şeydir. Çoğu halk partili için halk partili olmayanların tamamının asılmasından başka hâl çaresi olmadığını bilmiyor musunuz? Allah Affetsin Tanpınar'ı ve kadı kızının kusurunu ona çok görülmesi doğru mu? İnsafın o yerde nâmı yok mu? Debussy dinlemek adamı gâvur eder mi? Tanpınar'ın babası bir Kadı

of!
of! - 12 yıl Önce

bu yazı bence "tanpınar ne güzel adam" yazısı değil ki. "tanpınar doğru demiş" yazısı olabilir. varsayalım dediğiniz doğru olsun hatta daha fazlasını yapmış olsun Tanpınar. çok hayasız, adi bir adam varsayalım onu. ama şunu da belirtelim, eğer hayatında söylediği birkaç doğru cümlesi varsa o da bu yukarıda yazılanlardır. tanpınarın yaşam tarzı ya da diğer söyledikleri değil bence konu. yukarıda söylediklerinin doğru oluşu. hem de son derece doğru.

sahnenin dışındaki
sahnenin dışındaki - 12 yıl Önce

Tanpınar kimdir?
Huzur, Beş Şehir, Hikayeler, makaleler...
Ötesi lafügüzaf.