Süsleme Sanatları Yarışması başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının her yıl düzenlediği Türk Süsleme Sanatları Yarışması başvuruları 7-12 Ekim'de yapılacak.

Süsleme Sanatları Yarışması başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının her yıl düzenlediği Türk Süsleme Sanatları Yarışması başvuruları 7-12 Ekim'de yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, geleneksel sanatları dinamik ve güncel tutmak, sanatçıları özendirerek üretimi artırmak ve ortaya çıkan eserlerin bir arada sergilenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl hüsnühat, tezhip, minyatür, çini deseni, ebru, kalemişi ve katı kategorilerinde gerçekleştirilecek.

Yarışmaya katılacak sanatçıların eserlerini 7-12 Ekim'de üç toplama merkezine teslim etmesi gerekiyor.

Bu yılki para ödülü 7 bin 500 lira olarak belirlenen yarışmada, başvuru eserleri Ankara'da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü, İstanbul'da Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ile İzmir'de Resim Heykel Müzesi ve Galeri Müdürlüğünde toplanacak.

Sanatçıların daha önce herhangi bir ödül almamış ya da sergilenmemiş bir eserle katılacakları yarışmada her daldan üç eser ödüllendirilecek. Para ve başarı ödülleri ile başarı belgeleri seçici kurulun belirleyeceği eserlere verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığından bir yetkilinin yer aldığı seçici kurulda Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan, Yrd. Doç. Dr. Şehnaz Özcan, Semih İrteş, Hüseyin Kutlu, Safiye Morçay, Fatma Özçay, Sadrettin Özçimi, İsmail Yiğit yer alıyor. Yarışma katılım form ve şartnamelerine valiliklerin Kültür ve Turizm İl müdürlükleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden ulaşılabilecek.

Yarışmaya teslim edilen eserlerden seçici kurulun sergilemeye değer bulduğu eserler kasım ayında düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 22:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13