Suphi Saatçi camilerimizi anlatacak

12 Temmuz Perşembe günü Bâbıâli Sohbetlerinde “Mimarî Mirasımız ve Camilerimiz” konusu işlenecek.

Suphi Saatçi camilerimizi anlatacak

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin “Bâbıâli Sohbetleri”nde bu hafta “Mimarî Mirasımız ve Camilerimiz” konusu işleniyor. Konuyu bu alanda değerli eserleri bulunan Prof. Dr. Suphi Saatçi anlatacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Saatçi, genel olarak mimarî mirasımız çerçevesinde camilerimizin dünü ve bugünü ile mimari tarihimizdeki yeri hakkındaki düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde inşa edilen camileri genel olarak değerlendirecek olan Prof. Dr. Suphi Saatçi, mükemmel mabetlerin yanı sıra mimari bakımdan kusurlu olan camilere de temas edecek ve son günlerdeki tartışmalara da dikkat çekecek. Prof. Saatçi, sohbet toplantısının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek.

Herkese açık olan toplantı, 12 Temmuz 2012 Perşembe günü saat 18.00’de Timaş Kitapkahve’de (Cağaloğlu, Alayköşkü Caddesi, no: 5) gerçekleşecek.

Sanat tarihine adanmış ömür

Yüksek mimar Prof. Dr. Suphi Saatçi 1946 yılında Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamladı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)’nin Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Bir süre tarihi çevre koruma ve restorasyon alanında serbest çalıştı. Bu arada çeşitli kurum ve kuruluşlarda tarihi çevre koruma uzmanı olarak danışmanlık yaptı. Kerkük Kenti ve Ev Mimarisi konulu doktora tezini 1992 yılında (İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda) tamamladı.1994 yılında doçent oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı’nda Profesörlüğe atandı. 1 Şubat 2011 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığına atandı. Halen aynı görevi yürütmektedir. Evli ve bir kız çocuğu babası olan Saatçi’nin, ulusal ve uluslararası bilgi şöleni (sempozyum) ve toplantılarda sunulmuş bildirileri ve yayımlanmış bir çok makale, inceleme ve araştırma yazıları vardır. Mimar Sinan ve Osmanlı mimarlığının klasik çağı hakkında da araştırmaları bulunan Prof. Dr. Suphi Saatçi’nin yayımlanmış bazı eserlerinin isimleri şöyledir: Mimar Sinan (İstanbul, 1987), Mimar Sinan’ın Yapılarındaki Kitabeler (İstanbul, 1988), Mimar Sinan ve Tezkiretü’l-Bünyan (İstanbul, 1989), Kerkük Evleri (İstanbul, 2003), Bir Osmanlı Mucizesi Mimar Sinan (İstanbul, 2005), Kent Dokusu ve Geleneksel Evleriyle Kerkük (İstanbul, 2007), Osmaneli ve Geleneksel Evleri (İstanbul, 2009)

 

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 21:47
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13