Sungur dergisinden 12 Eylül özel sayısı

Sungur Türk fikir mecmuasının 12 Eylül Özel sayısında 12 Eylül 1980 darbesi ve akabinde oluşan süreç Türk milliyetçilerinin gözünden incelendi.

Sungur dergisinden 12 Eylül özel sayısı

Sungur Türk fikir mecmuası, 12 Eylül 1980 darbesinden otuz yedi yıl sonra “12 Eylül Özel” sayısını okuyucuya sundu. 12 Eylül Özel sayısında 12 Eylül 1980 darbesini ve akabinde oluşan süreç Türk milliyetçilerinin gözünden incelendi.

Burak Serhat Ermiş 12 Eylül döneminin önemli siyaset adamlarından Devlet Eski Bakanı Sadi Somuncuoğlu ile röportaj yaptı. Mehmet Onur Karataş Kahramanmaraş davalarında bir numaralı sanık olarak yargılanan, Ülkücü Hareket’in önemli isimlerinden eski milletvekilli Ökkeş Şendiller ile röportaj yaptı. Ali Osman Uzunay 12 Eylül döneminde Ülkü Ocakları Teşkilatlandırma Birim Başkanı yapmış Kadir Mahir Damatlar ile röportaj yaptı.

Sungur Türk fikir mecmuasının bu sayısında Efendi Barutcu, yazısında darbenin nasıl ortaya çıktığından, dış mihrakların müdahalelerinden ve neticelerinden bahsetti. Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, ABD’nin 12 Eylül darbesindeki faktörünü yazdı. Hakkı Öznur, araştırmacı yazar kimliğiyle dönemin gizli kalmış olaylarını yazdı. İsmail Yıldız, masum gösterilmeye çalışılan sol örgütlerin o dönemde gerçekte neler yaptığını ve kimlerle işbirliği içinde olduğunu anlatan bir yazı yazdı. Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu, döneme ait bir şiiriyle katkı sağladı. Selçuk Küpçük, Ülkücü sanatçı Hasan Sağındık’ı ve Ülkücü müziğe olan etkisini anlatan bir yazı yazdı. Hasan Basri Aydıntepe, 12 Eylül sinemasını ele alan bir yazı yazdı. Bir Ülkücü Şehidin cebinden çıkan bir şiir de Sungur Türk fikir mecmuası Özel sayısında.

12 Eylül Özel sayısı kapağında 12 Eylül döneminde şehit olan ülkücülerin isimleri yer alıyor. Mecmua ayrıca okuyucularına Şehit Mustafa Erol’un cenazesine ait bir posteri de armağan olarak veriyor.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fırat Gürbüz
Fırat Gürbüz - 6 yıl Önce

Daha önce değinilmemiş ya da göz ardı edilen konulara değinen bir sayı olmuş. Bir de milliyetçi camiadan 12 Eylül'e bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum.