banner17

Sultan Süleyman Camii minaresi taşınıyor

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde bulunan 611 yıllık Sultan Süleyman Camii minaresinin, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için başlatılan çalışma devam ediyor.

Sultan Süleyman Camii minaresi taşınıyor

Devlet Su İşleri (DSİ), Atatürk, Keban ve Karakaya'dan sonra dördüncü büyük baraj olacak Ilısu Barajı'ndan etkilenen tarihi eserlerin yeni yerleşim yerlerine taşınması kapsamında, 1407 yılında Eyyübiler döneminde yapılan Sultan Süleyman Camii de Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacak. Çalışmalar yaklaşık 2 haftadır devam ederken, bütünsel olarak taşınmasının riskli olduğunun Bilimi Kurulu tarafından belirlenmesi üzerine, minarenin taşları tek tek sökülerek taşıma işlemi yapılıyor. Sökülen taşlar, yeni yerleşim yerinde yeniden birleştirilecek. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, sökme işlemlerine minarenin üst kısımlarından numaralandırarak başladıklarını söyledi.

Numaralandırılan ve sökülen taşların yeni yerleşim yerinde yeniden birleştirileceğini ifade eden Kusen, "Hasar gören taşlar da onarılacak. Minarenin taşları, aslına uygun olarak yeni yerleşim yerinde yeniden birleştirilecek" diye konuştu. 

banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20