Sultan Abdülhamid dualarla anıldı

Sultan İkinci Abdülhamid Han geçtiğimiz günlerde Beşiktaş'ta dualarla anıldı.

Sultan Abdülhamid dualarla anıldı

Sultan Abdülhamid Han’ı vefatının 98.sene-i devriyesinde yad etme programı bu sene 10 Şubat'ta Ertuğrul Tekke Camii’nde yapıldı. Programa Osmanoğlu ailesinden Harun Osmanoğlu Beyefendi, Kayıhan Osmanoğlu Beyefendi ve hanım sultanlar iştirak ettiler. Hafta içi olmasına rağmen halkın da büyük bir teveccühü ile gerçekleşen bu organizasyonda Ömer Faruk Deliktaş’ın konuşmasıyla başladı program. Deliktaş, 10 Şubat Sultan Abdülhamid’i anma programlarının bu sene 4.sünü düzenlediklerini ve her sene daha tecrübeli, daha kapsamlı programlar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Konuşmasına devam eden Ömer Faruk Deliktaş, 3 yıl boyunca istisnasız Divanyolu’nda bulunan Sultan 2.Mahmud türbesinde medfun olan Abdülhamid Han’ın huzurunda yapılan programları bu sene türbe kapalı olduğu için Sultan Abdülhamid’in şeyhi, mürşidi Muhammed Zafir hazretlerine yaptırmış olduğu Ertuğrul Tekke Camii’nde yapılmasını anlamlı görerek burada yapmaya karar verdiklerini ifade etti.

Bu konuşmanın sonrasında hafız Bilal Yılmaz ve Marmara Camii imam hatibi Hasan Lütfi Ramazanoğlu hocalar tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ve Sultan Abdülhamid’in ruhuna okunmuş olan 17 hatim ve 650 Yasin-i Şerif’in duası yapıldı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Ömer Faruk Deliktaş önemli insanların kıymetini onların yokluğunda anlamanın insanlığın vazgeçmediği alışkanlıklardan biri olduğunu söyleyerek Sultan Abdülhamid’i de kendi devrinde anlamayanların o tahttan indikten sonra pişmanlıklarını çeşitli yollarla dile getirdiklerini ve bunların en destansı olanının da Rıza Tevfik tarafından yazılmış olan Sultan Abdülhamid’in Ruhaniyetinden İstimdat isimli şiir olduğunu ifade etti ve gençlerden biri bu şiiri okudu. Sonrasında Deliktaş, Sultan Abdülhamid Han’ın vefatının ardından geçen 98 yılda onun fikirlerinin, projelerinin, hayallerinin hâlâ dipdiri olduğunu söyledi. Onun manevi cihetinden bahsederken de çeşitli hatırat kitaplarından hatıralar anlattı.

Bilahare Şehzade Kayıhan Osmanoğlu Beyefendi topluluk ile hislerini paylaştı. Hemen ardından rehberlerimiz Ertuğrul Tekke Cami ve Sultan Abdülhamid Han hakkında bilgiler aktardılar. Camideki program öğle namazında Harun Osmanoğlu efendinin yıllardır duyduğu hasreti gidermesine de bir vesile oldu. Harun ve Kayıhan Beyefendiler için Sultan Abdülhamid’in namaz kılmış olduğu hünkar mahfili ve öncesinde de hünkar kasrı açıldı. Bu duygu dolu anların mutluluğu Sultan Abdülhamid’in torunu olan Harun Efendi’nin gözlerinden okunmakta idi. Öğle namazı akabinde Sultan 2.Abdülhamid’in Cuma selamlığında kullandığı kokuyu üreten Bihter Türkan Ergül hanım bu kokudan herkese bir kutu hediye ettiler. Katılımcılara ayrıca lokumlar ikram edildi.

99. yıldönümüne özel etkinlik

Camideki programın nihayetinde Sultan Abdülhamid Han’ın izinde gezi programımız başladı. Şehzade ve hanım sultanlar ile birlikte Yıldız Sarayı’na geçilerek sarayda kapsamlı bir gezi yapıldı. 75 kişi ile yapılan bu saray gezisinde katılımcılara Sultan Abdülhamid’in fotoğraf arşivinden seçilip IRCICA tarafından özel bir şekilde bastırılan kartpostallardan oluşan kutular hediye edildi. Ve program Şale Köşkü'nün gezilmesiyle birlikte son buldu.

Ömer Faruk Deliktaş’ın programın geleceğine yönelik söyledikleri ise herkesin takdirini toplayarak birçok kişi her türlü yardım için hazır olduklarını beyan ettiler. Ömer Faruk Deliktaş şunları söyledi: “Önümüzdeki sene Abdülhamid Han’ın vefatının 99. yıldönümü ve Sultan Abdülhamid İslam âleminin 99. Halifesi. Anma etkinlikleri çerçevesinde 99 hatim okunulup, akademisyenler, siyasi büyükler ve halkı bir araya getirecek bir yürüyüş etkinliği düşünüyoruz. Bu yürüyüşün amacı ortak noktası Sultan Abdülhamid muhabbeti olan her kesimden insanı bir araya getirerek Sultan’ın çok yönlü konuşulması ve yâd edilmesidir.”

 

Hatice Hüma haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 12:07
YORUM EKLE

banner19