Süleymaniye'de tarihi tahribat

İstanbul’un göz bebeği olması gerekirken, savaştan çıkmış bir bölgeyi andıran Süleymaniye’deki tarihi eserler can çekişiyor. Süleymaniye Camii’nin uzantıları da harabeye dönmüş.

Süleymaniye'de tarihi tahribat

İstanbul’un kalbi sayılabilecek tarihi Süleymaniye semti, son yıllarda göçmenlerin ilk durağı haline gelirken bakımsızlığın içine düştü. Mimar Sinan’ın “Kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Camii’ne bitişik dükkanların ardından, Osmanlı’da imarethane olarak kullanılan bölümde de ciddi hasarlar oluşmuş. Geçtiğimiz mart ayında tamamlanması gereken restorasyonprojesi ise henüz hayata geçirilebilmiş değil. 

Süleymaniye’de tarihi ibadethaneyi çevreleyen dükkanlar ile Haliç’e bakan kısımdaki imarethane bölümlerinde karşılaştığımız manzara vahametin boyutunu gözler önüne seriyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü uhdesindeki restorasyon projesinin künyesinde yüklenici firma olarak HB Restorasyon’un adı yer alırken, 10 Mart’ta bitmesi gereken 3 milyon 471 bin liralık projede henüz aşama kaydedilmediği görülüyor. Firma yetkilileri, restorasyonda gecikme olmadığını öne sürerken, duyarlı vatandaşlar, tarihi yapının bir an önce kurtarılması gerektiğini dile getirdi.

Yayın Tarihi: 23 Temmuz 2019 Salı 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36