Soyadını hak eden bir Kahraman

Eski MTTB ve Birlik Vakfı Başkanı, Refah Yol Hükumeti Kültür Bakanı İsmail Kahraman için 21 Mayıs Pazartesi günü “vefa gecesi” düzenleniyor.

Soyadını hak eden bir Kahraman

Bu memleketin toprakları vakıf medeniyetinin topraklarıdır. İyiliğin, güzelin ve hayrın, nadide eller ve kurumlarda toplandığı, tecessüs ettiği bir medeniyet fikriyatının toplamıdır.

Yıllar geçer, on yıllar geçer, kuşaklar değişir. Anlayışlar, isimler, tabelalar değişir. Ama değişmeyen bir tarif vardır, onun adı: Hakikattir.

Kötülüğün, ‘ötelerden gelen seslere’ kulak tıkayanların her zaman diliminde olduğu dünyamızda ve ülkemizde, hakikatin değişmeyen tarifine ömürlerini vakfetmiş insanlar vardır. Vakıf medeniyeti topraklarının ‘ömrünü hakikate vakfetmiş’ güzel insanları.

Onlar bizim vasıtamızdır Yorulduğumuz yerde kolumuza giren, karanlığın bastığı yerler ve zamanlarda bizlere ışık tutan yiğitlerdir onlar. İsimleri ve hayatları öne çıkar. Birden yükselirler önümüzde bir yıldız gibi. Çünkü konuşmaktan çok iş yaparlar ve düşündüklerini uygulama gayretine girişirler.

İşte bütün bu tariflere uyan bir yıldız, gözümüzün önünde hayatıyla göğe doğru adeta yükselen, bize hayatıyla, yaptıklarıyla ışık olan, yolumuzu aydınlatan bir kahramandır İsmail Kahraman…

Daha gençlik yıllarında, mütedeyyin insanların dört bir koldan gelen tazyiklerle kuşatıldığı dönemlerde sağına soluna bakmadan “ben” diyerek ortaya atılıp, bu tazyik hareketlerinin odaklarının en önemlilerinden biri olan MTTB’yi adeta fethetmiştir o.

Sonraki yıllarda inançlı insanların haklarını savunan, ülkenin dört bir tarafında örgütlenip halkın ve Hakkın sesini yükselten bir harekete dönüşecek olan MTTB, onunla birlikte bir daha o geri zamanlarına dönmemek üzere bu halkın ve Hakkın sesine perçinlenmiştir.

Fatih’in vakfiyesi Ayasofya’da ayin yapmaya kalkışanlara karşı, arkadaşlarıyla birlikte Ayasofya’da ilk namaz kılan abide şahsiyettir İsmail Kahraman…

69 senesinde Yunan Ordusu’nun Kıbrıs’a asker çıkarmasıyla kendisi ve 160 arkadaşıyla Yunan sınırına dayanan gönüllü askerlerden, yiğitlerdendir…

Doksanlı yıllarda ülkenin başına kara bulutlar gibi çöken ve ‘adına post modern darbe’ denen süreçte, halkın seçimle iş başına getirdiği hükumetin kültür bakanıdır. Sahnelerde, salonlarda, bu memleketin vatandaşlarının parasıyla inşa edilen binalarda ‘sanat için sanat’ yapanlara karşı halk için sanat yapılması gerektiğinin çizgisinde olan, bir kültür davası olan, bunun için o mevkide savaş veren bir dava adamıdır.

Bu dava adamına, vefamızı ödemek boynumuzun borcu olmuştur. On yıllar boyunca süren mütedeyyin insanların varoluş mücadelesinde bir köprübaşı olan İsmail Kahraman’a 21 Mayıs Pazartesi akşamı saat 20.30’da, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde İHL Sözlük ve Üsküdar Belediyesi ortaklığında düzenlenen “Gençlikte Bir Köprübaşı: İsmail Kahraman Vefa Gecesi” programıyla vefamızı gösteriyoruz.

Bu köprüden geçen ve onun adını bilen ya da bilmeyen tüm memleket evlatları bu büyük vefa akşamına davetlidir.

 

Taha Süren mutlaka katılalım dedi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 00:21
YORUM EKLE

banner19

banner13