Sivas'a DED geliyor!

Ekrem Erdem tarafından kurulan Dil ve Edebiyat Derneği Sivas'a şube açıyor..

Sivas'a DED geliyor!

Dil ve Edebiyat Derneği'nden Sivas'a müjde

Türkçe'yi doğru kullanmak, korumak ve bozulmadan gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, melezleştirilmiş dile dur demek amacıyla kurulan dernekte Ekrem Erdem rahatsızlığını şu cümlelerle belirtmişti: "Rumeli" yerine "Roumelie", "Durak" yerine "DoRock", "Paşa" yerine "Pasha" ve "Eylül'ün" yerine "Eylul's" gibi Türkçe veya Türkçeleşmiş kelimeleri yabancı dil kurallarına göre yazarak kullanmak sıradan hale geldi. Daha da vahimi, "evet"in yerini "yes"ler , "okey"ler aldı, vedalaşmalarımız "bye bye"larla yapılır oldu".

Dil ve Edebiyat Derneği2008'den bu yana çalışmalarını sürdüren Dil ve Edebiyat Derneği bünyesinde çok sayıda yazar, şair, gazeteci ve çeşitli meslek erbabından kişiyi bulunduruyor.

Derneğin hedefleri: Türkiye'nin hedefleri

Tüm belge ve dokümanları içinde bulunduran Türk dili ve edebiyatı kütüphanesini kurmak, Türkçe'nin doğru kullanılmasıyla ilgili okuma, konuşma ve yazma kursları açmak, yüz kitaptan oluşan bir aile kitaplığı oluşturmak ve Türkçe'yi iyi kullanan yazar, şair ve sanatkârları ödüllendirmek gibi güzel hedefleri var.

Şube başkanlığına şair-yazar Bilal Tırnakçı'nın getirildiği Sivas'taki Dil ve Edebiyat Derneği, önümüzdeki günlerde Ekrem Erdem ve genel merkez yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla Sivas'taki binasını açmaya hazırlanıyor.

 

Pınar Ulaş haber verdi

GYY'nin notu: Dil ve Edebiyat Derneği'nin verimli çalışmalarda bulunmasını diliyor, dil meselesinin korumacı, muhafazakârca bir tutumla ele alınmayı ise yeterince sağlıklı bulamadığımızı vurgulamak isteriz. Dil konusunda Diriliş ve Mavera dergilerinin yıllar öncesi ortaya koyduğu yolu 30-40 yıl sonra da olsa en azından yakalamak gerektiğini düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2010, 23:10
YORUM EKLE

banner19

banner13