Sırp Çetniklerin Yıktığı Ferhadiye Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Bosna Savaşı sırasında Sırp çetnikler tarafından temellerine dinamit konularak havaya uçurulan Banya Luka'daki Ferhadiye Camii yeniden inşa edildi.

Sırp Çetniklerin Yıktığı Ferhadiye Camii Yeniden İbadete Açılıyor

Sırp çetniklerin Bosna savaşı sırasında dinamitleyerek yıktığı Bosna- Hersek'in en önemli tarihi eserlerinden Ferhadiye Camii, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı bir tören sonrası ibadete açılıyor.

Bosna Sancak Beyi Ferhat Paşa tarafından 1579 yılında 30 bin altın verilerek yaptırılan ve Bosna-Hersek’in Osmanlı dönemine ait en önemli tarihi kültürel eserlerinden Ferhadiye Camii, 7 Mayıs 1993'te Sırp çetnikler tarafından temellerine dinamit konularak havaya uçuruldu.

Banya Luka’daki tarihi Ferhadiye Camisinin yıkıldığı ve Boşnaklar arasında büyük bir hüzne yol açan bu olayın yaşandığı 7 Mayıs, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) tarafından ülkede ”Camiler Günü” olarak ilan edilmişti. Ve yine yıkıldığı gün olan 7 Mayıs’ta cami yeniden açılıyor. Ferhadiye Cami’nin açılışına Başbakan Ahmet Davutoğlu da katılacak. Açılış törenine ayrıca ülke genelinden ve yurt dışından 20 bine yakın vatandaşın iştirak etmesi bekleniyor.

TİKA'nın desteğiyle aslına uygun biçimde inşa edildi

Bosna Hersek İslam Birliği öncülüğünde Ferhadiye Camisi, 2001 yılından bu yana aslına uygun bir biçimde yeniden inşa edilmeye çalışıldı.Geçtiğimiz yıl içinde kaynak yetersizliği nedeniyle durma noktasına gelen caminin inşa çalışmaları TİKA'nın desteğiyle yeniden hızlandı ve bugün resmi olarak açılacak.

Bosna’daki savaş boyunca, 614 cami, 218 mescit, 69 Kur’an kursu, 4 tekke, 37 türbe ve 405 diğer vakıf eseri Sırp ve Hırvatlar tarafından yıkılmıştı.

Restorasyon çalışmaları UNESCO tarafından yakından takip edilen Ferhadiye Cami, Ulusal Anıtları Koruma Komisyonu tarafından tescil edilmiş milli anıt niteliğine sahip olduğu gibi UNESCO Dünya Mirası listesine adaylık süreci de devam ediyor.

Yayın Tarihi: 07 Mayıs 2016 Cumartesi 12:08 Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 12:08
banner25
YORUM EKLE

banner26