Sınıra Yakın bir roman

Cihan Aktaş’ın yeni romanı Sınıra Yakın, insanların iç dünyalarına oradan hareketle hafızalara, tedirginliklere, kırgınlıklara uzanan çetrefil bir dünyayı kurcalıyor.

Sınıra Yakın bir roman

Laleli'den hareket eden bir İran otobüsü, insanlar, beklentiler, sosyal ve siyasal değişimler ve sınırı bir türlü geçemeyen yolcular. Cihan Aktaş'ın üçüncü romanı Sınıra Yakın, insanların iç dünyalarına oradan hareketle hafızalara, tedirginliklere, kırgınlıklara uzanan çetrefil bir dünyayı kurcalıyor. Yaşamın zorluklarını, kederli çelişkilerini içinde taşıyan ve kendine bir yol çizmek isteyen Efsane, Mina, Selman ve adları belli belirsiz yolcular üzerinden mukim ve muhacir bireylere değinen bir bakışı var romanın.

Cihan Aktaş, kimi zaman seçimlerimizin kimi zaman karşılaşmalarımızın bizi nasıl sürüklediğini sergilerken insanoğlunun sürekli tartıştığı iyilik, adalet, paylaşma, anlama gibi kavramları ihmal etmiyor. Yolculuğun getirdiği rastlantılar ve yeni tanışıklıklar arasında içsel ve öznel dünyasına yolculuğu artan Efsane üzerinden anlatının derinleşmesi ve tedirginliğin artışı ise romanın sabır ve titizlikle yazıldığını gösteren bir boyut.

Yazar, duygu yoğunluğunun arttığı ilişkilerin kırılganlaştığı dönemlere kurmacanın imkânlarına yaslanarak yaklaşmayı deniyor. Aynı zamanda sıradan olduğu düşünülen bir otobüs yolculuğunun hiç de öyle olmadığını, yolculuk sırasında kesişen hayatlar üzerinden anlatıyor. Anadolu coğrafyasından geçilerek oluşturulan paralel dünyada yol alan Sınıra Yakın, kültürel konumlanışlardan karşıtlıklara, uykuyla uyanıklık arasında hatırlayışlara, toplumsal hayata ve tarihsel bir dönemece tanıklık eden bireylerin dünyasını yakınlaştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2012, 23:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13