Sinemada gerçekçilik nedir?

İLEM Sunumlarında 2 Haziran Cumartesi günü Hasan Ramazan Yılmaz "Yeni Gerçekçilik ve Türk Sinemasında Gerçekçilik"i anlatacak.

Sinemada gerçekçilik nedir?

İlmi Etüdler Derneğinin akademik çevresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan eserlerin akademik dolaşıma sokulmasına katkıda bulunmak, eser yazarının edindiği tecrübe ve bilgiyi paylaşmak amacıyla düzenlediği İLEM Sunumları Hasan Ramazan Yılmaz'ın sunumuyla devam ediyor. Yılmaz, 2011 yılında İstanbul Yeditepe Üniversitesinde hazırladığı "Yeni Gerçekçilik ve Türk Sinemasında Gerçekçilik" başlıklı yüksek lisans tezini 02 Haziran Cumartesi günü saat 17.00'de sunacak.

Sanatta gerçekçilik, sinema teorisinde gerçekçilik ve biçimcilik tartışmalarının değerlendirileceği bu sunumda Yılmaz, sinemayı bir sanat olarak sınıflandıran, özel tarihsel bağlamları içindeyse bir “toplumsal sanat” olarak değerlendiren iki sinema akımı; İtalyan Yeni Gerçekçiliği ve Toplumsal Gerçekçi Türk Sinemasını ele alacak. Ulusal sinemalar olarak İtalyan ve Türk sinemalarının gelişim süreçleri incelenerek akımların oluşumlarına etkileri tartışılacak. İki akımın içerik, film dili ve estetiği bağlamındaki niteliklerinin, “gerçeğin ortaya çıkarılması” yönündeki sinematografik yaklaşımı merkeze alma çabalarıyla olan uyumları irdelenecek. Sunumda Yeni Gerçekçilik’te kendini gösteren, ana akım klasik-gerçekçi film dilinden ayrışan özgün yapı, sinema görüntüsünün belirtisel gösterge fonksiyonu bağlamında tartışarak sunumunu bitirecek.

 

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2012, 22:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13