Şiirin Saçağı Altında çıktı

Ali Emre’nin yeni kitabı 'Şiirin Saçağı Altında'da poetik ve eleştirel yazılar yer alıyor

Şiirin Saçağı Altında çıktı

“Kıyamet Mevsimleri”, “Milyon Sesli Mızıka”, “Onarılmış Yas Bitiği” ve “Yeryüzüne Dağılan” adlı şiir kitaplarıyla tanınan Ali Emre’nin yeni kitabı “Şiirin Saçağı Altında” okuyucuyla buluştu.

“Şiirin Saçağı Altında”, çeşitli dergilerde şiir ve yazılar yayımlamaya devam eden Ali Emre’nin düzyazılarını topladığı ilk kitap. Kitabın başındaki “Sunuş” yazısından, kitabın devamının geleceği de anlaşılıyor.

İz Yayınları’ndan çıkan ve “poetik ve eleştirel yazılar” alt başlığıyla sunulan kitap, 270 sayfa. “Şairler Loncasında” ve “Halkın Minderinde” adlı iki bölümden oluşan kitapta sunuşla birlikte toplam 24 yazı yer alıyor. Kitabın sonunda bir de “Ad Dizini” var.

Bir kısmı ilk kez yayımlanan yazılar da içeren kitap; bazen kadim, bazen güncel bir sorun olarak şiirin saçağı altında biriken, yer tutan çeşitli konuların belli dikkatler, yorumlar, öneriler eşliğinde ele alındığı poetik ve eleştirel metinler içeriyor. Ali Emre hem “şairler loncası”na sokularak hem de “halkın minderi”ne ilişerek, şiirle ilgili birçok kavram ve konuyu “adalet” ve “ahlakîlik” ilkelerini öne çıkararak sorguluyor. Farklı bir şiirin de, farklı bir eleştirinin de hâlâ mümkün olduğunu vurgulayan yazar, çeşitli örnekler ve temsilciler bağlamında eğildiği son dönem şiirimizle ilgili yeni ve cesur tespitleriyle de dikkat çekiyor.

Ali Emre, Şiirin Saçağı Altında / Poetik ve Eleştirel Yazılar, İz Yayıncılık, 270 s.

YORUM EKLE

banner36