Şiirimizle dua ettik, büyük ruhu geri çağırdık

Günümüz Türk edebiyatının önemli şairlerinden Mürsel Sönmez için bu akşam vefa gecesi düzenleniyor. Gecede, Sönmez tarafından çıkarılan BirNokta dergisinin 200. sayısı da kutlanacak.

Şiirimizle dua ettik, büyük ruhu geri çağırdık

Kendi kuşağının önemli temsilcileri arasında gösterilen şair Mürsel Sönmez’in edebiyatta 30. yılı kutlanıyor. Aynı zamanda Sönmez’in çıkardığı BirNokta dergisi de 200. sayıya ulaştı. Bu vesileyle, bu akşam “Bir dergi 200. Sayı - Bir Şair 30. Yıl” başlığı altında özel bir etkinlik gerçekleşecek. Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 19:45’te başlayacak olan vefa gecesi programına yazarlar, şairler ve edebiyat kamusundan pek çok isim katılacak. Etkinlik akşamına münhasır bir de sergi düzenlenecek; Kaligrafi sanatçısı Sabahattin Nayir’in “Bir Şair 40 Tablo” isimli sergisi sanatseverlerle buluşacak.  Üsküdar merkezli aylık edebiyat dergisi “İstanbul BirNokta”, 200. sayısını derginin kurucularından şair Mürsel Sönmez’e ayırdı. “Mürsel Sönmez Özel Sayısı”nda, Sönmez’i tanıyan yazar ve şairlerin onunla alakalı yazıları, değerlendirmeleri ve eleştirilerinin yanı sıra şairin birçok eski fotoğrafı yer alıyor.  

1963 yılında Ordu’da doğan ve 1973 yılından bu yana İstanbul’da ikamet eden Mürsel Sönmez’in ilk şiir kitabı Cüz’ler 1989 yılında yayınlandı. Şiirlerinde geleneğin izlerini bugünün sesleriyle birleştiren Sönmez, uzun ince bir yolun yolcusu olarak edebiyat kamusunda kendine has ve medeniyet meselelerine duyarlı bir çevre oluşturdu. 

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26