Şiar'ın 2. sayısı çıktı

Şiar dergisi, Haziran 2015 tarihli 2. sayısıyla okuyucularıyla buluştu.

Şiar'ın 2. sayısı çıktı

"Edebi Şiar Edinenler Baş Tacıdır" sloganıyla Nisan ayında yayın hayatına başlayan Şiar dergisi, Haziran 2015 tarihli 2. sayısıyla okuyucularıyla buluştu. Bu sayısında kapak resmiyle dikkatleri üzerine çeken dergi, mahyasına yazdığı bir ramazanname ile Ayasofya'yı ibadete açıyor.

Bamteli köşesinin bu sayısında "Sırat-ı Mustakim" başlıklı yazısıyla derginin editörü Havva Ademoğlu, tasavvuf ehli kimselerin yanlışlarını tasavvuf yoluna mal etmemenin elzem olduğunu vurguluyor.

Hasbihal köşesinde halkın teveccühünü kazanmış sanatçılarımızla şiir tadında ropörtajlar yapan derginin genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu, bu sayıda tasavvuf müziğinin duayenlerinden Mustafa Demirci'yi konuk ediyor. "Kendimi bir hiç olarak görüyorum" diyen Demirci, samimi açıklamalarıyla bir solukta okuyacağınız akıcı bir ropörtajla karşımıza çıkıyor.

İllüstrasyon bölümünde, ilk sayıda olduğu gibi derginin kapak resmine de imzasını atan yetenekli genç çizerlerden Mürşide Say'ın düşündürücü bir resmi bulunuyor.

Sosyal medyada tasavvufi içerikli paylaşımlarıyla gönüllere taht kuran Gizli Gölge, "Gönül Yıktın İse" başlıklı yazısında kul hakkının önemini hadis ve ayetler ışığında okuyucularına anlatırken, kırdığımız kalpleri onarmanın üzerinde durarak "pişman olmadan pişman olalım" mesajı veriyor.

Dergide bulunan Mutasavvıf Şairler köşesinin bu sayısında Havva Ademoğlu'nun kaleme aldığı Nakşibendi tarikatı silsilesinin altın halkalarından, şiirlerinde sevgi ve ilahi muhabbeti ustalıkla işleyen, Alvarlı Efe lakabıyla tanıdığımız Hâce Muhammed Lütfî Hz. yer alıyor.

Derginin bu sayısı adeta okuyucuyu ruhanî bir muhabbet iklimine sokuyor. Bâzan heyecanlandırıp bâzan düşündürürken, bâzan da ruh dünyasında huzur dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

İlk sayıdaki yazarlardan Prof.Dr. Hüseyin Hatemi, 1985 yılında kaleme aldığı "Beş Boyutlu İstanbul Sonbaharı" şiiriyle dergide yer alıyor.

Şiirleriyle tanıdığımız Kutbeddin Bıçakçı, "Şiir ve Şuur" başlıklı deneme yazısıyla "Nesirde de varım" mesajı verirken, bir de şiirini paylaşıyor bizlerle.

Derginin dikkat çeken köşelerinden biri olan Su Kadıoğlu'nun seyahat notlarını paylaştığı "Su Akar Yolunu Bulur" köşesinde, Uzakdoğu'nun Venedik'i olarak bilinen Tayland'ın Bangkok şehri seyahat severler için her yönüyle aydınlatıcı bir dille anlatılmış.

İlk sayıda dergide bir şiiriyle yer alan akademisyen, usta şair-yazar Berat Demirci, bu kez "Eşeğe Ters Binmek" başlıklı düşündürücü yazısıyla okuyucunun zihninde yeni pencereler açıyor.

Yine ilk sayının yazarlarından akademisyen, usta kalemşörlerden Metin Boşnak, "Bir koyup üç almak mesele değil, bir koyup hiç almak lazım" diyerek bu sayıda hiçliğin varlığını anlatan yazısıyla karşımıza çıkıyor.

Sosyal medyanın fenomenlerinden güldürürken düşündüren Ölüm Var Hacı, "Maskülist Manifesto" başlıklı yazısında kadın-erkek eşitliği konusunda feministlere ince göndermeler yaparak eşitsizlik düşüncesini işliyor.

Şiar dergisi, bu sayısında sosyal medyadan gelen şiirlerden beğenilenleri yayınlayarak, #ŞiirŞiarda etiketine kendi şiirlerini gönderen genç yeteneklere yer veriyor.

Özellikle genç şairlere dergisinde okuyucuyla buluşma şansı vermesiyle okuyucunun takdir ve beğenisini kazanan Şiar dergisinin bu sayısında Hakan İlhan Kurt, Ömer Kumaş ve Mervan Söylemez'in de birer şiirleri bulunuyor.

Derginin son sayfasında Serap Kadıoğlu, güzel temennilerini paylaştığı "Gün Gelir" şiiriyle umut aşılayarak okuyucuya veda ediyor.

Ramazan ayını da içinde bulunduran 2. sayısında Şiar dergisi, hem edebî hem tasavvufî anlamda okuyucuyu manevi doygunluğa ulaştıracak bir dergi olarak karşımıza çıkıyor.

İrtibat:

siardergisi@gmail.com

editor@siardergi.com

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 13:41
banner12
YORUM EKLE

banner19