Şiar dergisinin 19. sayısı çıktı

İki aylık periyotlarla raflardaki yerini alan dergi, 2018’deki son sayısıyla okurlarını yine şiire ve muhabbete doyuracağa benziyor.

Şiar dergisinin 19. sayısı çıktı

Birbirinden manidar kapaklarıyla adından sıkça söz ettiren derginin Behice Kolçak imzası taşıyan 19. kapağında, saksağan kuşu ve mektuplarla muştular bekleyenlerin umduklarına nail olması temenni ediliyor gibi.

Türk şiirinin Beyaz Kartal lakaplı usta şairi merhum Bahaettin Karakoç’un anısına, bu sayıda Seyran isimli kitabının arka kapağından bir bölümle açılıyor Şiar sayfaları.

Dergide yerini alan ilk şiir, Orhan Tepebaş’ın Münacat başlığıyla kaleme aldığı bir şiir.

Bu sayıda Azerbaycanlı şair Ferit Hüseyin ve Boşnak şair Cemaleddin Latiç’ten birer çeviri şiir var dergide.

Serap Kadıoğlu’nun Keşke Biraz Ölsem adlı şiiri şehitlere, annelere ve çocuklara ithaf edilmiş. Arka kapakta ise Şadiye Kılıç’ın etkileyici bir şiiri yer alıyor.

19. sayısında dergide yer alan diğer şairler ise; Yağız Gönüler, Hasan Akçay, Serkan Türk, Umut Cemal, Recep Garip, Mustafa Uçurum, İsmail Karakurt, Cihan Adıman, Mubin Burak Çelik, Zemzem Gül, Ömer Yahya, Yaşar Elmas, Ayşe Nur Biçer, Murat Serdar Çakıroğlu, Mahmut Düzen, Erol Yılmaz, Semiha Kavak, Hakan İlhan Kurt, M. Berke Acet, Emre Demir, Mehmet Baş, Arif Mete, Yahya Kurtkaya, Ersin Karaca, Aykağan Yüce, Burak Kara, Hamdi Gün, Feyza Nur Aynalı ve Nilüfer Zontul Aktaş.

“Bilincin Kapısından Dünyaya Bakmak” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Hayrettin Orhanoğlu; Bedri Rahmi Eyüboğlu, İlhan Berk, Turgut Uyar, Ece Ayhan, Sezai Karakoç, Hilmi Yavuz ve İsmet Özel’in şiirlerindeki “kapı” imgesinin anlamlarını derlemiş.

Derginin genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu, şiirleriyle adından sıkça söz ettiren şair Süleyman Unutmaz’ı Hasbihal köşesinde konuk ediyor.

Şairler Atlası köşesinde Orhan Tepebaş, bu sayıda bir şiiriyle de dergide yerini alan İsmail Karakurt’u ve kitaplarını anlatmakta.

Her sayıda şair bir mutasavvıfın hayatını kendine has bir üslupla anlatan İdris Mahfi Erenler, 19. sayıda asasının dilinden Osman Kemâlî Baba hazretlerini anlatıyor. Bu güzide yazıyı Mutasavvıf Şairler köşesinde okuyabilirsiniz.

“Ömer Hayyam ile Mey/hânede” başlığıyla ilgi çeken yazısında, yanlış ve eksik tanınan Ömer Hayyam’ı konuşturan ve birbirinden önemli nasihatlerini rubaileriyle birlikte derleyen Turan Kışlakçı, Hayyam hakkında doğru bilgiler vererek okuyucuyu aydınlatıyor.

Derginin bu sayısında yer alan diğer deneme yazarları ise; Hakkı Özdemir, Fuat Oskay ve Sibel Akın.

Şiar dergisinin 19. sayısındaki öykücüler; Merve Çakır, Kuddusi Demir, Mehmet Akif Demirelli, Fatma Ayhan ve Özlem Karapınar.

Kitap tanıtımı kapsamında Erhan Genç; Bahtiyar Aslan’ın Ötüken Yayınları’ndan çıkan hikâye kitabı Kar ve Düğüm’ü Şiar okuyucuları için tahlil etmiş. “Sarraf” köşesinde bundan sonra okuyacağımızı öğrendiğimiz Nur Özyörük; bu sayıda Senem Gezeroğlu’nun Unuttum Yalnız ve Cahit Zarifoğlu’nun Yaşamak isimli eserlerini tanıtıyor.

Her sayıda unutulmaya yüz tutmuş kelimelerden birkaçını gün yüzüne çıkarıp etimolojik kökenlerini aşikâr eden Ahmed Tuğrul’un kaleme aldığı “Dağarcık” köşesinin bu sayıdaki harfi; “M” (mim) olmuş.

Dergide, birbirinden kıymetli şair ve yazarlarla değerli okuyucularını iki kapak arasında buluşturulduktan sonra yeni buluşmalara hazırlanmak maksadıyla şimdiden yeni sayı çalışmalarına girişildiği de belirtilmekte.

Şiar dergisi, emin adımlarla ve nasip oldukça iki ayda bir yoluna devam ediyor. “Edep, samimiyet ve muhabbet” şiarıyla yayın hayatına devam eden Şiar dergisi her sayısında daha dolu içeriği, şuurlu gençlik iştiyâkı ve postmodern popüler kültüre karşı duran edebiyat anlayışıyla şahsına münhasır okuyucularını kendisinden oldukça söz ettireceğe benziyor.

YORUM EKLE

banner19

banner13