banner17

Şiar dergisinin 18. sayısı raflarda

Serap Kadıoğlu yönetiminde çıkan Şiar dergisinin 18. sayısı raflarda yerini aldı.

Şiar dergisinin 18. sayısı raflarda

“Nasip Oldukça Çıkan” derginin bu sayısı “Edebiyatta Şiar” konulu dosya ile karşımıza çıkıyor. Kapaklarıyla dikkat çeken Şiar dergisi, bu sayıda da Behice Kolçak imzalı bir illüstrasyon ile okurlarını selamlıyor.

Serap Kadıoğlu’nun hazırladığı “Hasbihal” köşesinde; Hece dergisi genel yayın yönetmeni Rasim Özdenören, Edebiyat Ortamı dergisi genel yayın yönetmeni Arif Ay, Dergâh dergisi genel yayın yönetmeni Ali Ayçil, Karabatak dergisi genel yayın yönetmeni A. Ali Ural, Türk Edebiyatı dergisi genel yayın yönetmeni Bahtiyar Aslan, Bir Nokta dergisi genel yayın yönetmeni Mürsel Sönmez ve Şiar dergisi genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu dergilerinin şiarlarını anlatıyor.

Derginin yazarlarından Vahdettin Oktay Beyazlı, “Ölümü Şiar Edinen Şairler” adlı yazısında tarihsel bir yolculuğa çıkarak ölümü işleyen şairler hakkında bilgiler veriyor. Fatih Memiş, yine dosya kapsamında hazırladığı yazısında “Behçet Necatigil’in Şiirlerinde Ölüm Şiarı” başlıklı denemesiyle şairin ölüme bakış açısını anlatıyor.

Mehmet Akif Demirelli, “İyi Öykücülerin Şiarları” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali, Rasim Özdenören ve Mustafa Kutlu’nun öykülerinden yola çıkarak şiarlarını okurlara sunuyor. M. Ebrar Alar, “Davalarda Şiar” başlıklı denemesinde, dava adamlarının hayattaki şiarlarını anlatıyor.

“Gençlerin Şiarı” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Yasemin Yaşar, şiar sahibi gençlerin sözcüsü olarak birtakım taleplerini dile getiriyor. Sırrı Çınar, “Şiar ve Şahsiyet” adlı yazısında bu iki kavram arasındaki ilişkiyi açıklıyor.
Derginin şiir editörü Orhan Tepebaş, “Dergilerde Şiar ve Şiar Dergisi” başlıklı yazısında, içinde bulunduğu dergilerin şiarlarından bahsediyor. Metin Erol, “Şiar Dergisinin Şiarı Üzerine” adlı bir denemeyle Şiar dergisinin şiarından yola çıkarak “şiar” kavramını açıklıyor. Berat Tekindağ’dan “Şiarımız Tutulacak Yol Mu Yol Tutuşu Mu?” başlıklı deneme yazısında okurları düşünmeye sevk ediyor.
Şiar dergisi 18. sayının şairleri: Hüseyin Akın, Orhan Tepebaş, Recep Garip, Serap Kadıoğlu, Hakan İlhan Kurt, İsmail Karakurt, Yağız Gönüler, Mustafa Uçurum, Aynur Aktaş, Şadiye Kılıç, Hatip Çiçek, Arif Mete, Ayşe Bulut, Mehmet Şamil, Murat Serdar Çakıroğlu, Hayrettin Taylan, Fatih Memiş, Aykağan Yüce, Esma Polat, Mustafa Işık, Ebrar Nur Yüzer, Sahra Günay ve Ümit Köksal. Öykücüleri ise: Merve Çakır, Kuddusi Demir, Fatma Ayhan, Özlem Karapınar ve Emre Arslan.
“Şairler Atlası” köşesinde Orhan Tepebaş, “Nadir Aşçı”yı ve şiirlerini anlatıyor. “Mutasavvıf Şairler” köşesinde İdris Mahfi Erenler, “Neccarzâde Mustafa Rıza Nakşibendî”yi kendine has şairane üslubuyla anlatarak birbirinden güzel şiirlerinden demetler sunuyor. “Dağarcık” köşesinde Ahmed Tuğrul, alfabetik sıranın dışına çıkarak “şiar” dosyası gereği “Ş” harfinden şiar, şiir ve şuur kelimelerinin manalarını okurlara sunuyor. “Sarraf” köşesinde Ömer Mertoğlu, yine derginin yazarlarından olan Hakkı Özdemir’in “Alesta Gönül” isimli eserinin tahlilini yapıyor.

Şiar dergisi, “Edebiyatta Şiar” dosya konusu ile günümüz edebiyatı ve edebiyatçılarının şiarlarına değinerek arşivlik bir sayıyı okurlarının huzuruna sunuyor. Dergi, dolu dolu içeriği ve başarılı kadrosuyla yeni yayın döneminde de oldukça iddialı.

YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20