Şiar dergisinin 15. sayısı çıktı

Şiar dergisinin Mart-Nisan 2018 tarihli 15. sayısı çıktı.

Şiar dergisinin 15. sayısı çıktı

Şiar dergisinin Mart-Nisan 2018 tarihli 15. sayısı çıktı. Behice Kolçak imzasıyla tasarlanan derginin kapağında milli birlik ve beraberlik şuuru bir ağaçtaki rengarenk kuşlar üzerinden anlatılmaya çalışılmış.

Derginin şair Orhan Tepebaş’ın Teslim Töreni isimli şiiri ile açılan şiir sayfalarında Nurettin Durman’ın Aramızda Kalsın, Bahtiyar Aslan’ın Kahır ve Ayin, Özcan Ünlü’nün Azerbaycan Türkçesiyle yazdığı Darıxmağın Türkcəsi, Yağız Gönüler’in Çocuk Kal, Cemaleddin Latiç’in Bosnalı Bilal İçin Kaside, Cem Mehmet Eren’in Çıkar Mı Limana İnen Yol ve Serap Kadıoğlu’nun Zarif Tebessüm adlı şiirleri yayınlanıyor. Bu sayının diğer şairleri: Hakan İlhan Kurt, Arif Mete, Yahya Kurtkaya, Hatip Çiçek, Muhammed Yıldırım, Vahdettin Oktay Beyazlı, Tahir Ezgi, Didar Ekici ve Cemal Karsavran.

Mezarların Korunmasına Dair başlıklı denemesinde Hakkı Özdemir, Necip Fazıl Kısakürek hakkında yakışıksız ithamlarda bulunanlara Dostoyevski üzerinden yanıtlar veriyor ve büyük şairi müdafaa ediyor. “Mutasavvıf Şairler” köşesinde her sayıda bir tasavvuf büyüğü şairi anlatan İdris Mahfi Erenler, 15. sayıda okuyucuya Üsküdar’ın manevî büyüklerinden Muhammed Nasûhî hazretlerini tanıtıyor.

Kuddusi Demir’e ait Kibrit, Mehmet Akif Demirelli’ye ait Her Şey Ben Yaşarken Oldu Bunu Bilsin İnsanlar ve Özlem Karapınar’a ait Sis isimli öykülere 15. Sayıda yer veriliyor.

M. Ebrar Alar’ın “Sınırları Kaldırmak”, Cemâleddin Latifî (Latiç)’in “Alimler Allah’ın Elçilerinin Vârisleridir” ve Berat Tekindağ’ın “Ruh-i Zeminden Ruy-i Zemin’e” başlıklı yazılarının yanısıra bu sayıdaki diğer deneme yazarları ise Sibel Akın, Yasemin Yaşar, Tayyib Atmaca ve Mustafa Bostan.

Derginin genel yayın yönetmeni Serap Kadıoğlu, şair Orhan Tepebaş ile bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Sarraf köşesinde Ömer Mertoğlu, geçtiğimiz sene kaybettiğimiz değerli yazar Akif Emre’nin Çizgisiz Defter eserini ve İbn Sina/İbn Tufeyl’in Hay Bin Yakzan’ını okuyucuya tanıtıyor.

Derginin arka kapağında ise Metin Erol’un şiiri, Dursun Çiçek imzalı bir fotoğrafla birlikte sunulmuş.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 13:09
banner12
YORUM EKLE

banner19