Sezai Karakoç şiiri ve Diriliş konuşuldu

Ali Ayçil ve Hüseyin Akın Sancaktepe'de Sezai Karakoç panelinde konuştu.

Sezai Karakoç şiiri ve Diriliş konuşuldu

Sancaktepe Belediyesi Kültür Müdürlüğünce düzenlenen Sezai Karakoç Panel ve Şiir Dinletisi programı gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti. TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın moderatörlüğünde düzenlenen panelde Ali Ayçil ve Hüseyin Akın, üstad Sezai Karakoç’un şiiri, düşüncesi ve yaşantısı konusunda konuştular.

Gençlerin büyük ilgi ile izlediği panelde konuşan Ali Ayçil, şairleri nezaketen değil, ruhumuzun kapılarını araladıkları için sevdiğimizi kaydederek, şairlerin yaşantılarıyla da bizlere örnek olduklarını ifade etti. Batının pek çok bilim adamı, akademisyen, matematikçi yetiştirdiğini ancak büyük âlimlerin ve düşünürlerin daha çok Doğu’dan yetiştiğini belirten Ali Ayçil, "Sezai Karakoç sadece bir ideolojisi, düşüncesi olduğu için değil, yaptığı işi çok iyi yaptığı için bugüne gelmiştir. Bizim öncelikle örnek almamız gereken özelliği bu olmalıdır" sözleriyle Sezai Karakoç’un neden önemli bir örnek olduğunu anlattı.

Hüseyin Akın, panelde yaptığı konuşmada Sezai Karakoç’un şairliği yanında büyük bir düşünür olarak da çok önemli işler yaptığını, önemli eserler verdiğini kaydederek Karakoç’un çağının tanığı olduğunu, bir fakülte gibi kitapları olduğunu ifade etti. Sezai Karakoç’un ‘sanatçı eşyayı, nesneyi yoran adamdır’ dediğini belirten Akın, gençlere "elinizdeki cep telefonlarını bırakırsanız telefonlarınız sizi değil, siz onu yormuş olursunuz, böylece eşya ile aranıza mesafe koyarak sanatla, aşkla ve hayatla daha sahici ilişkiler kurarsınız" dedi.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Sezai Karakoç’un yaşayan en büyük düşünür ve şair olduğunu, gençlerin zaman zaman Diriliş Yayınları’na giderek Sezai Karakoç’u dinleyebileceklerini belirtti. Gençlerin Sezai Karakoç gibi üstadları tanımalarının önemine işaret eden Bıyıklı, geleceğin gençlerinin okuyan, düşünen ve fikir üreten gençler olması için çok okumaları ve çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Programın Sezai Karakoç’a ait şiirlerin okunduğu şiir dinletisi bölümünde Şakir Kurtulmuş "Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine", Fatma Gülşen Koçak "Gazel", Saliha Sultan "Masal", genç şairlerden Esat Bal da "Hızırla Kırk Saat" kitabından bir bölümü seslendirdiler.

 

Şeyma Tuğçe haber verdi

YORUM EKLE