Seyyide'nin 42. sayısı çıktı

Seyyide dergisi, 42. sayısıyla yayın hayatında 7. yılını dolduruyor.

Seyyide'nin 42. sayısı çıktı

Tüm kadrosu hanımlardan oluşan “ilk” dergi olan Seyyide, 42. sayısıyla yayın hayatında 7. yılını dolduruyor. Yayın yönetmenliğini Sare Tamgüney Ziyansız’ın yaptığı Seyyide’nin bu sayısının kapak konusu “Mürşid-i Kâmilin İhsan Tamgüney Sultan Baba (k.s.)” başlığıyla Adalet Atmaca’ya ait. Seyyide bu sayısında Sultan Baba İhsan Tamgüney Hocaefendi’yi (k.s.) rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor.

Derginin sayfaları Şefika-Zeynep Belmen’in kaleminden Esmâ-ül Hüsna ile başlıyor. Kübra Yalabık “Ümmü Hakîm (r.a.)”, Kadriye Aktuğ “Amr b. Âs (r.a.)” ile okuyucuyu Asr-ı Saadet’e götürüyor. Kıymetli gazeteci ve yazarlarımızdan Sibel Eraslan Hanımefendi, “O ‘Vaktin Şahidi’ydi” dediği Sultan Baba’yı (k.s) naif üslubuyla kaleme alıyor. KASAV Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülhan Cengiz Hanımefendi, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman Beyefendi ve Basın İlan Kurumu (BİK) Afyonkarahisar Şube Müdürü yılların gazetecisi Selami Çalışkan Beyefendi, Pîr-i Mücâhidûn Sultan Baba (k.s.) ile olan hatıralarını aktarıyor. Dr. Arzu Güldöşüren “II. Mahmut Döneminde Şehzadeler İçin Tertip Edilen Merasimler ve Ulema” başlığı altındaki araştırma yazısına bu sayıda da devam ediyor. Sağlıklı temizliğin nasıl olması gerektiğini, kullanılmaması gereken kimyevi maddelerin ne olduğunu gıda mühendisi Nejla Baş anlatmakta. Kötü hasletlerden “Haset”i Melek Engin Aktemur, Bronşiolit hastalığını da Uzman Dr. Fatma Özgüç Çömlek yazmış. “Uyar Oğulları Haydi Kalkın: Dünya Ormanından Cennet Bahçesine Hicret Başlıyor!” Necla Ceyhan’ın kaleminden okura ulaşıyor.

Fatma Toksoy Mesnevi’den köşesinde “Allah Dostlarını Çekiştirmek”ten bahsederken, “Osmanlı’da Peygamber Sevgisi” yazı dizisine bu sayıda da devam ediyor. Biyolog Merve Dadanlar Şifalı Bitkiler’de “Brokoli”nin önemini, veteriner hekim Arzu Sarıtaş ise bir nebze tefekkür için “Ağaçkakan”ları anlatıyor. Yrd. Doç. Dr. Emel İştar günümüzde gitgide önem kazanan bir konu olan mobbinge “Gazete Haberlerinde Mobbing” yazısıyla dikkatleri çekerken, Kadriye Aktuğ Abdülkâdir-i Geylâni’den esintiler sunmaya devam ediyor. Bu sayının Dosya’sında “Visali Kudüs Olan Yiğitlere” ile Büşra Zişan Erol, “Seçimlerimiz Tercihlerimiz Sonrasına Dair Bir Tefekkür” ile Hatice Gizem Özgül, “Kendimize Teğet Geçmeyelim” ile Melek H. Yazıcı Uçar yer alıyor. Psikolog Esra Nur Tellioğlu Gençal, “Çocuklarda Kaygı”yı ele alırken, Özlem Çelik “Kur’an’ın Yapısı ve Kur’an’a Bilimsel Bakış”ı okuyucuya sunuyor.

Yazar Nevin Meriç “Aşureyi İlk Çocuğu Kız Olan Pişirirmiş, Doğru Mu?” diye sorarken; Hilal Gülgönül “Yılbaşında Maneviyat Gezisi”ni anlatıyor. Aile Danışmanı Esma Betül Acar “Ailede Rol Modellik Mefhumu Temelinde ‘Dostluk’ Kavramı”ndan; iletişim uzmanı Betül Özgür “İfrat ve Tefritten Uzak Olmak”tan, Ünzile Sarı da “Gönülleri, Ayna Kılmak”tan bahsediyor. Çocuklar Yazar Kadriye Bayraktar’ın “Çölde Açan Gül” hikâyesini okuduktan sonra Aslıhan Toksoy’un faaliyet bahçesinde “semazen” yapıyor. Fatma Toksoy’un hazırladığı bulmaca-öğrenmece ile öğrenirken, Güzin Osmancık’ın “Analı- Kızlı” tarifi ile soframız çeşitleniyor.

Seyyide’nin, 12. sayısıyla ikinci yılını tamamlayan gencecik eki Genç Seyyide Şefika-Zeynep Belmen’in hazırladığı haberlerle başlıyor. Emel İştar “Meslek Seçiminde Kişiliğin Önemi” hakkında bilgi verirken, Kadriye Bayraktar Asr-ı Saadet’ten Haberler sunmaya devam ediyor. Elif Gönül’ün Osmanlıca’sıyla birlikte bulunan “Değerli Mi Bu Günler?” ve Özlem Çelik’in “Üçüncü Adam’a” başlıklı yazılarının da yer aldığı dopdolu ek Şefika-Zeynep Belmen’in hazırladığı ödüllü test ile bitiyor. Seyyide Dergisi, genç ve tecrübesiz kalemlere de dergide yer vererek geleceğin genç yazarlarına destek olmaya devam ediyor. Dergi, MimEmin imzalı tasarımıyla göze de hitap etmekte. Ayrıca Genç Seyyide’deki ödüllü testin doğru cevaplarını [email protected] adresine gönderen ilk iki kişiye 1 yıllık Seyyide Dergisi ve Genç Seyyide hediye.

İletişim:

e-posta: [email protected]

Tel: 0 212 546 17 55

www.seyyidedergisi.com

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 11:22 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 11:22
banner25
YORUM EKLE

banner26