Seyyide dergisinin 45. sayısı çıktı

Seyyide dergisinin 45. sayısı çıktı.

Seyyide dergisinin 45. sayısı çıktı

Tüm kadrosu hanımlardan oluşan “ilk” dergi olan Seyyide, 45. sayısıyla yayın hayatında 8.yılını sürdürüyor. Yayın yönetmenliğini Sare Tamgüney Ziyansız’ın yaptığı Seyyide dergisinin bu sayısı “15 Temmuz ve Şehitler Özel Sayısı” olarak hazırlanmış.

Derginin sayfaları Büşra Nur Baykal’ın Hüseyin Tamgüney’in sohbetlerinden derlediği “İnsanı Şeytana Götüren; Benlik” ile başlıyor. Fatma Toksoy, bu yazın en uzun gecesi, 15 Temmuz’da yapılan darbe teşebbüsü hakkında ne düşündüklerini Alpaslan Durmuş, Asım Gültekin, Ayşegül Yıldırım Kara, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Cemal Toksoy, Cihan Aktaş, Sare Aydın Yılmaz, Erhan Erken, Hüseyin Tamgüney, Hüseyin Kader, Kerem Abadi, Mahmut Bıyıklı, Selvigül Şahin, Semine Demirci, Senai Demirci, Türkan Öztürk, Yıldız Ramazanoğlu’na soruyor. “15 Temmuz Milli Mücadelesi” Sare Tamgüney Ziyansız’ın, “Direniş ve Diriliş Salâsı” İmran Elagöz Taşkın’ın kaleminden okura ulaşıyor. Adalet Atmaca “Meydanların zalimlere karşı kıyama duranların” olduğunu söylerken; Selvigül Şahin “Oradaydık” diyor.

Bu sayının röportajlarının ilkini 15 Temmuz İstiklâl Mücadelesinin Ankara şehitlerinden Erkan Yiğit’in ailesiyle yapan Fatma Toksoy, bir diğer röportajda Şehitler Köprüsü’nün (Boğaziçi Köprüsü) kahraman gazilerinden İbrahim – İlhan Akmanoğlu ile konuşuyor. Darüsselam Kaymakçı’nın Ankara’da şehit olan eşi Alper Kaymakçı’ya mektubunun yer aldığı Seyyide dergisinin yaptığı son röportajda ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Köse FETÖ darbe teşebbüsü hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiriyor. Ayla Abak “İsyan Ahlâkı”ndan, Esma Betül Acar “Ailelerdeki Sorumluluk Bilinci Aktarıcılığı”ndan bahsediyor. “Birlik Ruhuyla Kazanılan Zafer”  Burcu Atmaca’nın, “Yenilgi Yenilgi Büyüyen Zaferler” Betül Özgür Yörük’ün gönlünden kağıda dökülüyor.

Esmâ-ül Hüsnâ’yı Şefika-Zeynep Belmen, “Seçme Dualar”ı M.Hilal Yazıcı Uçar sunuyor. Kübra Yalabık İslâm’ın ilk hanım şehidi Sümeyye bint Hubbât, Kadriye Aktuğ şehit sahabîlerden Cafer b. Ebî Talib hakkındaki yazılarıyla okuyucuyu Asr-ı Saadet’e götürüyor. Tarih Araştırmaları köşesinde Haşhaşileri anlatan Fatma Toksoy, şehitliğin nasip işi olduğunu da Mesnevi’den aktarıyor. Zeynep Men “Şehid Tanımı” ile fıkhî, Nevin Meriç “Darbeler ve Toplum Mühendisliği” ile sosyal açıdan bizleri bilgilendiriyor. Feyza Başgöze Kahraman Hanımlar’da “En Uzun Gecenin Nene Hatunları”, Kübra Yalabık “İmanla İnkârın Savaşı”, Necla Ceyhan “15 Temmuz Şahitliği” başlıklı yazılarıyla okuyucuyu karşılıyor. Feyza Başgöze bir nebze tefekkür için “Ebabil Kuşu”nu, Asude Sena Aktaş Alternatif Tıp’ta hayat kaynağımız olan “Su”yu anlatıyor. Çocuklar Kadriye Bayraktar’ın “Çölde Açan Gül” hikâyesini okuduktan sonra Aslıhan Toksoy’un faaliyet bahçesinde “Türk Bayrağı” yapıyor. Güzin Osmancık’ın “Paşa Böreği” tarifi ile sofralar çeşitleniyor.

Seyyide’nin 15. sayısıyla 3. yılını sürdüren gencecik eki Genç Seyyide ise Özlem Çelik’in “Vatandan Uzakta Darbe” yazısı ile başlıyor. Hilal Gülgönül “Hakkını Helal Et Şehidim” derken, Ünzile Sarı “Diriliş Vakti” ile okura sesleniyor. Şahinde Yüksel’in “Şehadet Şerbetini İçme Arzusuyla Yanan Sahabi” başlıklı yazısının Osmanlıcası ile birlikte bulunduğu Genç Seyyide, Şefika-Zeynep Belmen’in hazırladığı ödüllü test ile bitiyor. Ayrıca Genç Seyyide’deki ödüllü testin doğru cevaplarını iletisim @ seyyidedergisi.com adresine gönderen ilk iki kişiye 1 yıllık Seyyide dergisi aboneliği ve Genç Seyyide hediye.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 14:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13