Seyyide dergisinden Halep dosyası

Seyyide dergisi, 47. sayısıyla yayın hayatında 9. yılına adım atıyor.

Seyyide dergisinden Halep dosyası

Tüm kadrosu hanımlardan oluşan “ilk” dergi olan Seyyide, 47. sayısıyla yayın hayatında 9. yılına adım atıyor. Yayın yönetmenliğini Sare Tamgüney Ziyansız’ın yaptığı Seyyide’nin bu sayısının kapak konusu olan “Halep” ümmet bilinciyle irdeleniyor.

Derginin sayfaları Sibel Eraslan’ın “Halep İçin Son Ders” adlı şiiriyle başlıyor. Fatma Toksoy bu sayının ilk röportajını “Halep’e Yol Açın” konvoyu hakkında İHH başkan yardımcısı Yaşar Kutluay ile; bir diğerini İHH mütevelli heyeti üyesi, insan hakları ve hukuk komisyonu başkanı Av. Gülden Sönmez ile Halep ve mülteci meselesi üzerine yapıyor. “Halep’in Yırtılan Dantel Yüz”ünü Mine Alpay Gün; “Mülteci Çocuğun Rüyaları”nı Selvigül Kandoğmuş Şahin sunuyor. Nevin Meriç “Zorunlu Göçün Travmatik Ortamında Bireysel ve Toplumsal Sorumluluğumuz”u hatırlatırken, Halime Yıldız Ensar olmaya davet ediyor. Betül Özgür Yörük Halep’in “Ümmetin Kardeşlik İmtihanı” olduğunu söylerken; Özlem Çelik “Dünyanın Sağır Edici Sessizliği” ile, Adalet Atmaca da “Halep Kan Ağlarken Siz Neredesiniz Ey Müslümanlar?” ile dergide yer alıyor.

Esma Betül Acar, İHH’nın öncülüğünde düzenlenen “Halep’e Yol Açın” konvoyuna katılan Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr.Hatice Öztürk Kınık’ın izlenimlerini ve yaşadıklarını yaptığı röportajla okura aktarıyor. Fatma Toksoy bu sayının son röportajını “Ümmet Bilinciyle Suriyeli Mültecilere Dokunan Masum Eli” olarak nitelediği Masum Eli Derneği’nin kurucusu ve yöneticisi Esra Armağan’la gerçekleştiriyor. Ayla Abak şiirin kalbinden “Halep Konvoyu”nu; Burcu Atmaca anne yüreğiyle Halep’te “anne” olmayı bizlerle paylaşıyor. Fatma Toksoy, Araştırma köşesinde “Misyonerler” ve “Silahsız Bir Haçlı Seferi Yabancı Okullar” başlıklı yazılarıyla okuru karşılarken; Nejla Ceyhan “İslamifobia”, Dr.Merve Büşra Cengiz “Meme Kanseri” hakkında aydınlatıyor. “Ayrılık” Feyza Başgöze’nin; “Haleb Haleb” Büşra Kartal’ın kaleminden dökülüyor. Hilal Gülgönül “Halep İçin Taraf Olmak”tan, Zeynep Men “İslâm’da Hicret ve Mültecilik Anlayışı”ndan bahsediyor. Reyhan Çorak “Divan Şiirinde Halep” ile geçmişten günümüze sesleniyor. “Türkiye’ye Gelen Göçmenlerle Görüşmeler”i Emel İştar Işıklı, “Amerika ve Göçmenler”i Melek H.Yazıcı Uçar aktarıyor. Melek Engin Aktemur’un “Zordur Mülteci Olmak”; Şahinde Yüksel’in Osmanlıcasıyla birlikte bulunan “Yalnız Değilsin Halep” başlıklı yazıları da dergide kendine yer buluyor.

Kübra Yalabık “Hind bint Utbe ” ile okuyucuyu Asr-ı Saadet’e götürürken, Kadriye Aktuğ Abdülkadir-i Geylani’den esintiler sunmaya devam ediyor. Feyza Başgöze bir nebze tefekkür için “Peygamber Devesi” böceğini; Asude Sena Aktaş Şifalı Bitkiler’de “İncir”i anlatıyor. Havva Arın “Ay Ay Bebek Beslenmesi”, Esra Nur Gencal “Depresiflik - Depresyon”, Vildan Sezgin Ayyüzlü korkuyla baş edebilmek konusunda bilgilendiriyor. Çocuklar Kadriye Bayraktar’ın “Çölde Açan Gül” hikâyesini okuduktan sonra Aslıhan Toksoy’un faaliyet bahçesinde “Yardım Kumbarası” etkinliğini yapıyor.

 

İletişim

Tel: 0212-546 17 55

Faks: 0212-546 17 89

E-posta: iletisim @ seyyidedergisi.com

 

Yayın Tarihi: 28 Mart 2017 Salı 16:50 Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 16:53
YORUM EKLE

banner19

banner36