Seyyide dergisinden 28 Şubat dosyası

Seyyide dergisinin Mart 2018 tarihli 53. sayısı çıktı

Seyyide dergisinden 28 Şubat dosyası

Seyyide dergisinin Mart 2018 tarihli 53. sayısı çıktı

Yayın yönetmenliğini Sare Tamgüney Ziyansız’ın yaptığı Seyyide’nin bu sayısı “28 Şubat” dosyası olarak çıktı.

Dergide Nevin Meriç, “Devrimler: Kamusal ve Toplumsal Alanın Dizaynında 28 Şubat Farkı”; Sibel Eraslan, “28 Şubat Darbesi Milli ve Yerli Olana Karşıydı” başlıklı yazılarıyla yer alıyor. Seyyide dergisi adına Fatma Toksoy, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a, Önder Genel Başkan Yardımcısı Demet Tezcan’a, Erdem Yayınları editörü Fatma Hazan Türkkol’a, Avukat Gülden Sönmez’e, Önder Genel Başkanı Halit Bekiroğlu’na, yazar Hülya Şekerci’ye, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce’ye, eğitimci Kevser Güllüce Şamlı’ya, gazeteci- yazar Mine Alpay Gün’e, ebru sanatçısı Müyesser Anbar’a, avukat Şeyma Döğücü’ye, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Öztürk’e ve gazeteci-yazar Yıldız Ramazanoğlu’na 28 Şubat’ı soruyor.

Fatma Toksoy, 28 Şubat röportajlarını ise Avukat- Kültür Bakanlığı Müşaviri- Gazeteci- Yazar Sibel Eraslan, 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı- Konya Ensar Vakfı Hanımlar Komisyonu Başkanı Emine İlyas, 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine Yeter İpek ve Ak Parti İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Daşdemir ile yapıyor.

28 Şubat mağdurlarından Hatice Kanlıtaş’ı Selvigül Kandoğmuş Şahin anlatıyor. “Emrin Başım Üstüne” Ayşe Derya Şap’ın; “Ha Başım Ha Başörtüm” Nejla Ceyhan’ın kaleminden dergide yer alırken Büşra Kartal, “İmam Hatip Okulları ve Laiklik Adına Dini Eğitime Gösterilen Sopa”yı; Adalet Atmaca ise “Ömrümüzün Baharını Solduran Zemheri”yi yazdı. Dergide 28 Şubat’ı özetleyen kareler ve Fatma Toksoy’un arşivinden gazete manşetleri de yer alıyor.

Melek H. Yazıcı Uçar, “Batıda Müslüman Kadın Algısı” ve Fatma Toksoy, “Silahsız Bir Haçlı Seferi Kudüs’teki Yabancı Okullar” yazı dizilerine bu sayıda da devam ediyor. Yrd.Doç.Dr. Emel Işıklı “İşletmeci Kadınlara Destek Veren Kurumlar” ile okuru aydınlatıyor.

Feyza Başgöze ülkemizde korumaya alınan “Bağırtlak Kuşu”nu anlatıyor. Ünzile Sarı “Alma Mazlumun Ahını” derken; Ayla Abak “Öğretmenin Günlüğünden”i, Hilal Gülgönül “Karadeniz’de Bir Kış”ı sunuyor. Çocuklar Kadriye Bayraktar’ın “Çölde Açan Gül” hikâyesini okuduktan sonra Aslıhan Toksoy’un faaliyet bahçesinde duygu durumlarını sünnet ile bağdaştırıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 16:14
YORUM EKLE

banner19