banner17

Sevdalinka Ezgileri Sokaklarda Yaşatılıyor

Bağlamayla 12 yaşındayken tanışan Boşnak halk ozanı Şaban Karajic, 200 yıllık bağlamasıyla Saraybosna sokaklarında "sevdalinka" çalıyor.

Sevdalinka Ezgileri Sokaklarda Yaşatılıyor

Boşnak halk ozanı Şaban Karajic, elinde dedesinden yadigâr iki asırlık bağlaması, başında fesiyle kaybolmaya yüz tutmuş Boşnak halk müziği "sevdalinka"yı sokaklarda yaşatmaya çalışıyor. Sevdalinka, kavuşulamayan aşkların, yürekte tüten sevda ateşinin Bosna Hersek'te müziğe dökülmüş hali olarak biliniyor. Modern zamanın halk ozanı Karajic, ilginin giderek azaldığı geleneksel müzik türünü başkent Saraybosna'daki Başçarşı'da devam ettiriyor.

Bağlama ile henüz 12 yaşındayken babasının saz atölyesinde tanışan Karajic, kısa sürede kendisi için tutku haline gelen enstrümanıyla Boşnak halk müziği ezgileri çaldı. Geleneksel müzik tutkunu Karajic, yakınlarının da desteğiyle 20 yıl önce Mostar'ın caddelerinde çalmaya başladı.

Şarkılarıyla sokakları aşka boyuyor

Karajic'in en büyük dayanağı, üstünde tarihi Mostar Köprüsü'nün siluetinin çizili olduğu ve büyük dedesinden kalan 200 yıllık bağlaması. Halk ozanı Karajic, Mostar'ın ardından bir süre ülkenin kuzeyindeki Tuzla şehri sokaklarını da sevdalinka şarkılarıyla adeta "aşkla" doldurdu.

Artık herkesin adına ve giyim tarzına aşina olduğu Karajic, yüzlerce yıllık geleneği son iki yıldır da Saraybosna'da yaşatıyor. Karajic, Bosna Hersek'e Türkler aracılığıyla gelen bağlamanın kendisi için bir tutku olduğunu belirterek, "Bu bağlama, büyük dedemden dedeme, ondan babama ve babamdan da bana miras kaldı" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 14:14
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20