Sergilerin Geleceği: İnteraktif Deneyimler

Tüketim eğilimleri ‘sahip olmaktan’, deneyim yaşamaya yönelik hızlı bir değişim içinde. Gelişmiş ekonomilerde deneyim ekonomisinin payı her geçen yıl artıyor. Bu trendin tam merkezinde ise sanat ve teknoloji var: Rain Room, Museum of Ice Cream ve TeamLab’in rekor satışları sanat dünyasında yeni eğilimleri beraberinde getiriyor.

Sergilerin Geleceği: İnteraktif Deneyimler

TeamLab’in Tokyo’da geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ilk dijital sanat müzesi, Mori Building Digital Art Museum teamLab Borderless, bir yıl içerisinde en çok ziyaretçi alan tek sanatçılı müze oldu. Bu hafta bir haber de New York ve San Francisco’da gişe rekorları kıran Museum of Ice Cream’den geldi: Dondurma temalı deneyim müzesine 200 milyon dolar değer biçildi. Her ikisine ait katılım istatistikleri dünya genelinde sürükleyici deneyimlerin çekiciliğinin altını çiziyor.

Japonya'da 2001 yılında kurulan TeamLab, sanatçılar, bilim insanları, mühendisler ve mimarlardan oluşan disiplinler arası bir sanat kolektifi. Sanat, bilim, teknoloji ve tasarımın doğa ve insanla etkileşimini yeniden keşfetmeyi amaçlayan deneyimler sunuyor.

VERİLER SANAT DÜNYASINA YÖN VERİR NİTELİKTE

TeamLab, açılışlarından itibaren geçen bir yıl içinde, TeamLab Borderless kalıcı müzesi ve teamLab geçici mekanında toplamda 3.5 milyon ziyaretçiyi ağırladı. TeamLab Borderless’ın tek başına ağırladığı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl 2.3 milyon… 160 farklı ülkeden insan ziyaret etmiş. 2018’in en çok ziyaret edilen tek sanatçılı müzeleriyle kıyaslandığında, hem teamLab Borderless, hem teamLab Planets, Barcelona’daki Picasso Müzesi’nden (948.483 ziyaretçi) ve yine İspanya’nın Figueres kentindeki Dali Müzesi’nden (1.105.169 ziyaretçi) daha fazla ziyaretçiyi ağırlamış. TeamLab Borderless’ın ziyaretçi sayısı, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ni (2.161.160 ziyaretçi) de geride bırakıyor.

Rekor ziyaretçi sayısına ulaşan TeamLab Borderless, 10 bin metrekarelik üç boyutlu bir alanda 520 bilgisayar ve 470 projektör ile sizi dijital bir dünyaya sürüklüyor. Tek kişilik bilet ücreti 30 USD.

Hal böyle olunca, TeamLab’in temsilcisi Pace Gallery, sekiz katlı yeni New York merkezinin açılışına haftalar kala dün, yeni girişimi Pace X’i duyurdu. PaceX, galerinin yalnızca sanat ve teknolojinin kesişimindeki projelerini destekleyecek, galeri operasyonlarından tamamen bağımsız bir oluşum.

Pace’in, teknolojide de diğer tüm mega galerilerden daha agresif bir şekilde ilerlemesi dikkatimi çekiyor. Menlo Park Tesla showroomundaki iki yıllık pop-up sergi mekanından sonra 2016’da Silikon Vadisinin kalbi Palo Alto'da galeri açtı. Şu an, TeamLab’le birlikte, teknoloji odaklı deneyimler üreten bir başka başarılı kolektif, Random International'ı temsil ediyor. Her iki sanatçı kolektifi de bilet gelirini geleneksel sanat satışlarının üzerine çıkarabilecek potansiyele sahip… Galerinin son yıllardaki stratejik hamleleri düşünülürse, Pace, PaceX ile birlikte mevcut galeri modeline biletli sergilerin ekleneceği yeni modelin gelişimi yolunda iddialı bir atak yapacak.

PaceX’e liderlik edecek isim: Sotheby’s Art Agency Partners’ın eski yöneticisi Christy MacLear… Ekipte aynı zamanda, Pace Gallery’nin eski direktörü Mollie Dent-Brocklehurst ve bir dönem İstanbul’da Borusan Contemporary’nin artistik direktörlüğünü yürüten küratör Kathleen Forde yer alıyor. Üçü de sanat piyasasına yön veren, başarılı isimler…

Pace’in yeni girişimi ve yeni New York galerisinin açılması, önümüzdeki yıllarda kendini gösterecek heyecanlı bir rekabetin başlangıcı olacak. Sanat ve son teknolojinin izleyiciyle buluştuğu interaktif deneyimler, galerilerin sanatçı seçimlerinden, küratöryel düzenlemelere, yepyeni arayışları ve eğilimleri beraberinde getirecek. Yeni düzende, sergilerin ‘instagramlanabilir’ olarak tasarlanması, görsel cazibesi yüksek eser seçimleri bir kenara, ziyaretçi izleyici olmanın ötesine geçmek, sanatı da ‘deneyimlemek’ istiyor. Tasarım ve çağdaş sanat pratikleri yepyeni bir kimlik kazanma yolunda. Sanatçıların, galerilerin geleneksel satış odaklı iş modelinin dönüşümü de çok yakın...

Kaynak: HaberTürk

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2019 Pazartesi 04:00
YORUM EKLE

banner19

banner36