Seramik kültürü Van'da geleneksel usullerle yaşatılıyor

Van'da geçmişi Urartu dönemine kadar uzanan seramik, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından hazırlanan proje kapsamında çanak, çömlek ve testiye dönüştürülüyor.

Seramik kültürü Van'da geleneksel usullerle yaşatılıyor

Kaybolmaya yüz tutan çömlekçiliğin yaşatılması için çalışma başlatan Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle "Van Bardakçı Köyü Seramik Atölyesi Uygulama Projesi"ni başlattı. Proje kapsamında Bardakçı Mahallesi'nde çömlek ustası Osman Eşme tarafından açılan atölyede, üniversite öğrencilerinin de desteğiyle çanak, çömlek ve testi üretiliyor.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da atölyeyi ziyaret ederek çömlek yaptı.

Yörenin ihtiyaçlarına göre farklı seramik ürünlerinin üretildiğini anlatan Battal, "Bu köyümüzde yakın bir zamana kadar seramik üretimi önemli yer tutuyordu. Son dönemlerde plastik kullanımının artmasıyla toplumdan çanak ve çömlekler soyutlanmaya başladı. Geçmişe ait olan çanak çömlek kullanımının sağlıklı olması nedeniyle insanlar tekrar eski kültüre dönüyor. Biz de üniversite olarak buna destek veriyoruz." dedi.

Battal, 2019 yılının Urartu yılı olmasıyla bu projenin daha da önem kazanacağına dikkati çekerek, amaçlarının değerleri canlı tutmak, geçmişten gelen ustaları daha etkin şekilde desteklemek ve bu değerleri dünya turizmine kazandırmak olduğunu kaydetti.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26