Şemseddin Yeşil yâd ediliyor

Cumhuriyet devri âlimlerinden Şemseddin Yeşil 10 Nisan Salı akşamı Prof. Dr. Süleyman Yalçın’ın konuşmacı olarak katılacağı bir programla yâd edilecek.

Şemseddin Yeşil yâd ediliyor

Cumhuriyet devri İslâm âlimlerinden Şemseddin Yeşil Zeytinburnu’nda düzenlenen bir toplantıda yâd edilecek. Prof. Dr. Süleyman Yalçın’ın konuşmacı olacağı toplantı, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde, 10 Nisan Salı akşamı saat 19.30’da başlayacak.

Aydınlar Ocağı’nın Kurucu Başkanı olan ve birçok millî kuruluşta önemli görevler alıp hizmetlerde bulunan Prof. Yalçın, “Zeytinburnu’nun Ebedî Sâkinleri” çerçevesinde gerçekleşecek olan toplantıda, yakından tanıdığı, sohbetlerinde bulunduğu ve kendisinden istifade ettiği din adamı Şemseddin Yeşil’in hayatını, hizmetlerini ve unutamadığı hâtıraları anlatacak. Prof. Yalçın, Şemseddin Yeşil Hoca ile tanışmasının hikâyesini dinleyicileriyle paylaşacak. Mehmet Nuri Yardım idaresindeki toplantıya katılım serbesttir.

100’e yakın eser telif etti

Cumhuriyet devri âlimlerinden olan Şemseddin Yeşil, 1904 yılında İstanbul’da doğdu. Babasının adı Hüseyin Efendi, annesinin adı ise Hanife’dir. Şeceresi Abdülkâdir-i Geylânî Hazretlerine dayanır. Babası Hüseyin Efendi Samatya’da Ağahamam mevkiinde Hâtuniye Camii imamıydı. Şemseddin Yeşil henüz 12 yaşındayken babası vefat etti. Çocukluğundan itibaren edindiği dinî eğitimin yanı sıra İlâhiyat Fakültesinden mezun oldu. İbrahim Paşa Camii’nde hatiplik, Etyemez Camii’nde imamlık, hatiplik ve vaizlik yaptı. Ayrıca uzun seneler Sultanahmet, Teşvikiye ve Dizdariye camilerinde vaaz etti. 100’e yakın kitap telif etti. Füyuzât (7 ciltlik Kur’ân tefsiri), Hazret-i Muhammed Aleyhissalatü Vesselam (iki cilt), Zirve-i Tevhid, İslâm’da Esas, Meş’al-i Felâh eserlerinden bazılarıdır. 20 Şubat 1947’de Hakikat Yolu isimli bir dergi, 22 Mart 1948’de İslâmiyet isimli bir gazete yayınlamaya başladı. Etyemez Camii’nde imamlık yaptığı sıralarda Sultanahmet’te bir şekerci dükkânı olduğu için “Tatlıcı” namıyla da tanınıyordu. Sahaflar Çarşısında da bir kitapçı dükkânı vardı. 8 Temmuz 1968 tarihinde vefat etti. Kabri Silivrikapı Mezarlığı’ndadır.

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 21:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13