Selimiye Camii'nde görüntü kirliliği

Edirne'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki tarihi yapısı Selimiye Camii'nin bahçe duvarlarına, sprey boyalarla yazılan yazılar, görüntü kirliliğine neden oldu.

Selimiye Camii'nde görüntü kirliliği

Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği, 2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen ve her yıl 1 milyon turistin ziyaret ettiği tarihi Selimiye Camisi'nin bahçe duvarlarına, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sprey boyalar ile yazılar yazıldı. Meydan düzenlemesi nedeniyle bir bölümü yıllardır kapalı olan caminin bahçe duvarlarındaki yazılar, bölge sakinleri ve esnafı ile sivil toplum örgütü üyelerini harekete geçirdi. Yazıları gören yerli-yabancı turistlerin şaşırdığını anlatan kent sakinleri, tarihe saygısızlık yapan kişi ya da kişilerin belirlenip, cezalandırılmasını istedi.

Edirne Turizm Kültür Sanat Derneği Başkanı Adnan Akıncıoğu, tarihi caminin bahçe duvarlarına sprey boyalarla yazı yazılmasının tarihe saldırı olduğunu söyledi. Akıncıoğlu, "UNESCO listesinde bulunan Selimiye Camisi, sadece Edirne'nin değil ülkenin hatta dünyanın göz bebeğidir. Yılda 1 milyon yerli- yabancı ziyaretçi çeken tarihi yapının bahçe duvarlarının kendini bilmez kişi ve kişiler tarafından sprey boya ile saldırıya uğraması, kent turizmine zarar vermektedir. Yazılan yazılar, tarihe yapılan saldırıdır. Selimiye Camisi kubbesi, minareleri ve genel yapısıyla eşi benzeri olmayan mimari yapıdır. Osmanlı'nın en belirgin izlerini taşıyan bu yapıya bunu yapan kişi ya da kişilerin bir an önce bulunması ve cezalandırılması gerekir" dedi.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13