Selçuklu'nun kadim başkenti Konya

Anadolu Selçuklu medeniyetine başkentlik yapan Konya; 72 tarihi cami, medrese, külliye, han, hamam ve medreseleriyle geçmişe ışık tutuyor.

Selçuklu'nun kadim başkenti Konya

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde "Konya Selçuklu Başkenti" adıyla 2000 yılından bu yana yer alan kadim şehir Konya'da yıllara meydan okuyan Anadolu Selçuklu medeniyetine ait ecdat yadigârı eserler, kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması bakımından önemli rol oynuyor.

Kent merkezindeki Selçuklu sultanlarının mezarının yer aldığı tarihi Alaaddin Camii başta olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde toplam 72 tarihi cami, han, hamam, medrese, külliye ve türbe, geçmişi aydınlatıyor. Selçuklu dönemine ait bu eserler çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, başkent olmasından dolayı Selçukluların Konya'ya cami, han, hamam, türbe ve medrese gibi birçok eser  bıraktığını anlatan Abdüssettar Yarar, Alaaddin ve Eşrefoğlu Camii ile Sırçalı, İnce Minare ve Karatay medreselerinin bu eserlerin başında geldiğini belirtti. Abdüssettar Yarar, yığma bir tepenin üzerine yapılan Alaaddin Camii'nin çevresinde de yine Selçuklular'a ait çok sayıda tarihi yapı bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "O dönemde Selçuklu mimarisinin en belirgin özelliklerini barındıran caminin çevresinde birinci surlar bulunmaktaydı. Surun içerisinde de devlete ait mekanlar, saray ve devletin çeşitli kurumları mevcuttu. Öte yandan İnce Minare, Karatay ve Sırçalı medrese ile Şerafettin, İplikçi ve Kapı camilerinin bulunduğu alan da birinci sur ile ikinci surun arasında yer alan eserlerimizdir. Hatta Kapı Camii'nin ismi ikinci surun kapısının olduğu yere denk geldiği için bu ismi almıştır."

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26