Şehirler yaşanmamak için mi var?

Ayraç kitap dergisi 36. sayısında Tanpınar'ın "Beş Şehir" kitabından yola çıkarak şehir ve insan ilişkisi üzerine bir dosya hazırlamış.

Şehirler yaşanmamak için mi var?

Ayraç kitap dergisi 36. sayısında Tanpınar'ın "Beş Şehir" kitabından yola çıkarak şehir ve insan ilişkisi üzerine bir dosya hazırlamış. Tanpınar'ın sırasıyla Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul temalı yazılarına bugünün gözüyle okumalar yaparak, 5 Ekim'de başlayacak Kentsel Dönüşüm Projelerinden şehirciliğe, şehirlerin tarih ve kültür süreçlerinden modernleşme evrelerine kadar birçok konuyu işlemişler. Editörlerin şehir kitaplarının Kentsel Dönüşüm Projelerinden önce gündeme getirmeleri, insanımızın da şehir bilincinin arttırılması yönelik iyi düşünülmüş.

Prof. Dr. Mustafa Kara ile söyleşi

Şehircilik dosyasında Prof. Dr. Mustafa Kara, Bursa'nın tarihinden değişimine, Doğanbey'deki TOKİ konutlarından şehrin hafızasına birçok önemli açıklama yapıyor. İsmail Hakkı’ların Niyazi-î Mısrîlerin Bursa’sından günümüze neler kaldığını sorgulayan Prof. Dr. Mustafa Kara, şu anda yürürlülükte olan şehircilik planlarını hazırlayanlara adeta ateş püskürüyor.

Şairlerle arifler arasında fark var mı?

Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç ile tasavvuf ve bilgi üzerine konuşulan söyleşide tasavvuf ve bilgi üzerine konuşulmuş. İbn Arabi'nin "Ben şair değilim" dediğini belirten Mahmud Erol Kılıç, “Şairler ile ârifler arasındaki en büyük fark, şairlerin şiiri şiir yazmak için kullanmaları ancak âriflerin şiiri hissettikleri duyuşu paylaşmak için bir araç olarak kullanmalarıdır” diyor.

Karadeniz kararır mı?

Gazeteci-yazar Uğur Biryol’un İletişim Yayınları arasında çıkan Karardı Karadeniz kitabıyla yapılan söyleşide de Uğur Biryol ile Karadeniz Müziğinden, Lazlara, Karadeniz’de Çokkültürlülükten, Trabzonspor’a kadar birçok konudan söyleşilmiş.

Ayraç İletişim Merkezi: iletisim@ayracdergi.org

 

Volkan Yahşi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 22:24
YORUM EKLE

banner19

banner13