Şehir Tiyatroları'nda bu sezon neler var?

İBB Şehir Tiyatroları yeni sezon repertuarı basın toplantısı ile tanıtıldı.

Şehir Tiyatroları'nda bu sezon neler var?

Şehir Tiyatroları’nın 2016-17 sezonunda gösterilecek olan oyunlarının tanıtıldığı basın toplantısı 29 Eylül Perşembe günü Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşti. Tiyatrocular ve medya mensuplarını bir araya getiren toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, sahne yöneticisi ve genel sanat yönetmen yardımcılarının yanında pek çok ünlü tiyatrocu katıldı. Haldun Dormen, Ahmet Levendoğlu ile birlikte Şehir Tiyatroları sanatçılarından Zini Göktay, Nilgün Kasapbaşoğlu, Güzin Özyağcılar, Binnur Şerbetcioğlu, Hikmet Körmükçü, Naci Taşdöğen, Nevzat Çankara, Erkan Sever ve Ertuğrul Postoğlu ile birlikte çok sayıda şehir tiyatroları oyuncusunun katıldığı basın toplantısı medya mensupları ve kültür çevrelerince yoğun ilgi gördü.

Açış konuşmasının ardından söz alan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, yeni sezonda sahneye koyacakları oyunlar hakkında bilgi verdi. Şehir tiyatrolarının kurucusu Muhsin Ertuğrul’un oluşturduğu sanat çizgisinde 102 yıldır tiyatro ürettiğini kaydeden Süha Uygur, önümüzdeki dönemlerde de şehir tiyatrolarının geleneksel Türk tiyatrosunun güzel örnekleriyle yoluna devam edeceğini söyledi. Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu da yaptığı konuşmada Darülbedayi’nin 103 yıllık büyük bir çınar olduğunu ve daha uzun yıllar İstanbulluların bu güzel oyunları izlemeye devam edeceklerine inandığını söyledi.

İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şe,n yeni bir sezonun açılışını yapmak üzere toplandıklarını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kendisinin her yıl bu heyecanı yaşadığını, salonda bulunan usta tiyatrocular Haldun Dormen, Zihni Göktay ve orada hazır bulunan tüm sanatçıların aynı heyecanı duyduklarını, bunu gözlerinden okuduğunu ifade etti. Kendisinin tiyatroya gönül vermiş bir kültür adamı olarak tiyatrocuların arasında bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Abdurrahman Şen, şehir tiyatrolarının her geçen gün çok daha iyi oyunlarla ileriye doğru yürüdüğünü, güçlenerek çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Basın toplantısında yeni sezonda sahneye konulacak yeni oyunlar ve geçen yıldan sahnelenmeye devam edecek olan oyunlar hakkında bilgi verildi. Şehir Tiyatroları’nın 2016-2017 sezonunda üstad Necip Fazıl’ın “Reis Bey”, Turan Oflazoğlu’nun “4. Murat”, Üstün İnanç’ın “Makedonya Gamzesi”, Anton Çehov’un “Martı”, Kazancakis’in “Zorba” isimli oyunları, sahneye konacak oyunlardan bazıları..

 

Şakir Kurtulmuş

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 11:07
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13