Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “İlk Kitaplar İlk Heyecanlar” programında Derya Kılıçlar’ın Mavi Marmara şehidi olan eşini anlattığı ‘Cevdet: Bir Şehidin Hikâyesi’ isimli deneme kitabı tanıtıldı.

Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu

TYB İstanbul’da yapılan “İlk Kitaplar İlk Heyecanlar” programında Derya Kılıçlar’ın geçtiğimiz aylarda Şule Yayınları arasından okuyucuyla buluşan ilk kitabı ‘Cevdet: Bir Şehidin Hikâyesi’ konuşuldu. Takdimini Fatma Gülşen Koçak tarafından yapılan programda, Ali Ural, Cihangir Yıldız, Kemal Gümüş, Sümeyra İkiz ve Naime Erkovan Mavi Marmara şehidi olan Cevdet Kılıçlar’ı anlatan kitaba dair görüşlerini aktardılar. Duygulu anların yaşandığı söyleşide kitabın yazarı Derya Kılıçlar bir teşekkür konuşması yaptı.

Aziz Hatıraları Sanatla Yaşatmak

Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Derya Kılıçlar’ın kitabının hak ettiği yeri bulacağına inandığını kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mavi Marmara, tarihin en insani eylemlerinden birisiydi. Bütün haklarından mahrum edilen bir halka dünyanın her yerinden gelen vicdan sahiplerinin gerçekleştirdiği bir iyilik seferiydi. Fakat terör devleti İsrail bu masum seferi kana bulayarak kardeşlerimizi katletti. Şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak için sanatın edebiyatın gücünden istifade etmek gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak yarın bizim çocuklarımız zalimleri mazlum mazlumları zalim olarak öğrenmek durumunda kalır. Bu manada sorumluluk duygusu içinde çok önemli bir esere imza atan Derya Kılıçlar'ı tebrik ediyor, şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Özgün Bir Çalışma

Derya Kılıçlar’ın ‘Cevdet’ kitabının sanatla hakikate ulaşma çabasında özgün bir yere sahip olduğunu ifade eden Ali Ural, şunları söyledi:

“Mavi Marmara gittiği zaman içinde ben de olsaydım diye düşünenlerden biriyim. Çok önemli bir olaydı ve asla unutulmaması gerekiyor. Kurani çağrılara cevap vererek yeryüzünde zulüm gören Müslümanlara karşı duyarlılık gösteren ve bizim yapamadığımızı yapanlardan biriydi Cevdet Kılıçlar. Şehidimizin kıymetli eşi Derya Kılıçlar, sadece bir anıdan ve bir hayat arkadaşının yansımasından fazlasını iletti bize. Cevdet Kılıçlar, hepimize ayna oldu. Derya Hanım bize ihtiyacımız olan bir ayna tuttu. Dilerim ki yaygınlaşarak okunan bir kitap olur.”

Şehitliğe Uzanan Hayat

İnsanların yaşadığı gibi öldüğüne dair sözü hatırlatan Fatma Gülşen Koçak, şehitlerin yaşantılarında şehit olmaya hazırlandıklarına inandığını belirterek, “Derya Kılıçlar belki de en zor yerden başladı. Çünkü eşinin yani kendinin bir parçası olan hayatı anlatmıştı. Kitap sayesinde şehidimizi yakından tanıdık.” dedi.

Ne Mutlu…

Cihangir Yıldız, Cevdet Kılıçlar ile çok kısa bir dönem geçirmelerine rağmen üzerinde büyük tesir bıraktığını anlatarak şunları söyledi:

“Fotoğrafçılık sevgisini bana Cevdet aşılamıştır. Yaşayışıyla şehadeti hak eden bir insandı. O vermiş olduğu sözü tuttu. Sözünün altına canıyla imzasını attı. Ne mutlu sözünü tutanlara… Derya Kılıçlar’a minnetimi sunuyorum, çünkü bir insanı kitaba aktarabildi.”

Elinden Dilinden Emindik

Kemal Gümüş, Cevdet Kılıçlar’dan çok şey görüp öğrendiğini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşayan bir şehiddi. Elinden dilinden emin olduğumuz biriydi. Müslümanlar olarak içimizde böylesi değerleri taşıdığımız için gurur duyduğumuz insanlardan biriydi. Bu durum şehadetinden sonra fark edildi. Bu kadar kıymetli insanlarımızı sahiplenmekte yetersiz kalıyoruz. Cevdet ağabey benim için bir fenerdi ve fener olmaya devam edecektir. Onun gibi birinin yaşadığının bütün insanlara duyurulması çok önemli olduğundan Derya Kılıçlar’ın yazdığı kitap çok önemli.”

Fotoğraflarına Dahiliz

Sümeyra İkiz, kitapta yer alan Cevdet Kılıçlar’ın objektifinden fotoğraflara dair değerlendirmelerde bulundu ve şunları söyledi:

“Fotoğraflarında insanlarda görülebilecek en güzel şeyleri gören biriydi Cevdet Kılıçlar. Derya Kılıçlar’ın kitabı geleceğe bırakılmış bir tarih belgesidir. Hepimiz, Cevdet Bey’in fotoğraflarının içinde yer alan birer insanız aslında. Kitabın hepimize şifa olmasını diliyorum.”

Şehide Layık Bir Anlatım

Naime Erkovan, şehidlik kapısının açık olduğunu bilmenin hepimiz için bir umut olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Kitabın yazım aşamasında Derya Kılıçlar, Cevdet Bey’e layık bir anlatım tarzının nasıl olabileceğine çok fazla kafa yorduğunu ve çok emek çektiğini yakından biliyorum. Mavi Marmara gününü yazarken ne kadar zorlanabileceğini biliyordum. Yazdıktan sonra sanki hepimizin üstünden büyük bir yük kalktı ve Derya Kılıçlar da asıl görevini o zaman yerine getirmişçesine bir duygu yaşadık.”

Hayattaki Duruşu Çok Kıymetli

Programın sonunda bir teşekkür konuşması yapan Derya Kılıçlar, Cevdet Kılıçlar’ın hayattaki duruşunun çok kıymetli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Uğruna ölmeyi istediği önemli değerleri vardı. Onun örnekliğine ihtiyacımız olduğunu düşünerek yazdım. Dünyada olup bitenleri ruhunda hisseden bu kadar duyarlı bir insanı yazarken oldukça zorlandığımı söylemeliyim. Amacım onu hakkıyla anlatabilmekti. Çocuklarıma torunlarıma ve geleceğe bir miras bırakmak istedim. Bunun için Ali Ural’ın atölyesine dahil oldum ve kendisinin bana çok önemli katkıları oldu ve onun sayesinde bu kitap ortaya çıkabildi. Uzun bir yolculuktu. Doğru bir adreste olabildiğim için Allah’a hamd ediyorum.”

Kaynak: TYB İstanbul

Yayın Tarihi: 05 Mayıs 2019 Pazar 23:00
banner25
YORUM EKLE

banner26